Dom muz

13 listopada w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Dom muz. Swoje prace zaprezentuje na niej Aleksandra Ska.

Aleksandra Ska, z cyklu „Dotyk”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Ska, z cyklu „Dotyk”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom muz to w istocie dom pełen kobiet. Muza, która ma być inspiracją, musi posiadać adekwatne rekwizyty. Rzeczywistość wydzielona przez Aleksandrę Ska faktycznie pełna jest atrybutów współczesnych, których genezy możemy szukać w odległych zakamarkach czy to ludzkiej psychiki, czy to historii. W pracach Ska, pozornie komfortowa sytuacja, której oczekujemy, staje się niepokojącą drogą, podobną raczej w swym charakterze do obrazów Felliniego. W grze pełnej skojarzeń i metafor, przemieszczamy się od obiektu do obiektu, w coraz gęstszej atmosferze budowanej przez narastając w nas samych niepokój.

Artystka podejmuje sprzeciw wobec wcześniej ustalonego porządku sztuki. Przełamując bariery, zmienia pozycję widza z biernej na aktywną. Ta zamiana, karząca zmierzyć się z wewnętrznymi ograniczeniami, może wywoływać dyskomfort. Tak samo jak przełamywanie tabu i podkreślanie motywów fetyszyzmu, w których pragnienie miesza się z obrzydzeniem. Artystka pokazuje nam przedmioty, których pragniemy dotknąć i jednocześnie nie chcemy tego. W sztuce Aleksandry Ska, to co niepokojące, to prawdziwa, kobieca natura i cały zawarty w niej dualizm.

Rywalizacja pomiędzy kobietami, ale też walka ze sobą, relacja z otaczającym światem i próba odnalezienia harmonii pomiędzy buntem a kulturowymi ramami. Sztuka ta jest bardzo osobista, ale jednocześnie pozwala odbić się w niej jak w lustrze. Niekoniecznie stawia sobie za cel odkrywanie prawdy, raczej zmusza do namysłu, formułuje trafne pytania. Nie możemy jednak oczekiwać, że ktoś odpowie na nie za nas. Twórczość Aleksandry Ska stanowi bardzo prywatną wypowiedź, dotykającą dnia codziennego, problemów związanych z trwaniem właśnie w tym dniu. Ska nie walczy ze światem, ale określa swoją odmienną w nim pozycję.

Wystawa Dom Muz w jeleniogórskim BWA, składa się z wcześniej prezentowanych filmów, m.in.: Holy Cow (2013), Ska Nienawidzę Cię (2011), Bezproduktywna (2011) oraz instalacji Obiekt w posiadaniu (2012) będącej powtórzeniem modelu Niekończącej się kolumny Brâncuşiego z 1920 roku.

Zestawione na nowo prace w obecnym kontekście tworzą spójną historię skoncentrowaną wokół tematów opresji i dotyku, gdzie psychodeliczny przekaz miesza się z wysmakowanymi estetycznie obrazami. Możemy odnieść wrażenie, że artystka wciąga nas w pewien rodzaj stworzonego przez siebie eksperymentu, którego stajemy się częścią.

Tekst: Monika Marciniak

Aleksandra Ska – urodziła się w 1975 roku. Jest artystką intermedialną. Zajmuje się fotografią, sztuką wideo i instalacją. W latach 1995–2000 studiowała w Łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 2000 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Biżuterii oraz w Pracowni Rzeźby. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Aleksandra Ska, Dom muz
Od 13 listopada do 12 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 13 listopada 2015 roku, godzina 17.00
BWA
Jelenia Góra

Dodaj komentarz