• 2015-10-20

Jedno zdjęcie, jeden dzień

22 października odbędzie się wernisaż Agaty Dobierskiej – poznańskiej artystki, która od dwóch lat każdy dzień swojego życia uwiecznia na polaroidach. Artystka przedstawi album zdjęć, który stanowi zapis rzeczywistości i procesu twórczego.

Agata Dobierska „Jedno zdjęcie, jeden dzień” – fotografia (źródło: materiały prasowe)

Agata Dobierska „Jedno zdjęcie, jeden dzień” – fotografia (źródło: materiały prasowe)

Agata Dobierska jest tegoroczną finalistką Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, a publiczności znany jest jej projekt Mniejsze całości, który zaprezentowała na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był to cykl fotografii, który powstał w efekcie rozważań artystki nad materią wszechświata i budową jego nieskończonej fraktalnej struktury. Dobierska konstruowała mikrokosmosy, uwieczniała je na zdjęciach, poszukując w ten sposób odpowiedzi na obecność spirytystycznej duszy.

Na październikowej wystawie w Pawilonie Sztuki artystka zaprezentuje osobisty projekt, który realizowała przez dwa lata. Udostępni do wglądu widzów polaroidy, które wykonywała w różnych momentach swojego życia. Wybory, których dokonuje Dobierska, są osobiste i podyktowane emocjami. Dla artystki każde zdjęcie jest impulsem do odtworzenia zapisanych chwil. Zdarzenia zarejestrowane na polaroidach przypominają momenty w sposób wybiórczy i niekompletny.

Agata Dobierska „Jedno zdjęcie, jeden dzień” – fotografie (źródło: materiały prasowe)

Agata Dobierska „Jedno zdjęcie, jeden dzień” – fotografie (źródło: materiały prasowe)

Świadomość przemijania często wymusza w nas powroty do wspomnień, aby usytuować nas w odpowiednim miejscu,tu i teraz, w kontekście doświadczeń, które nas spotkały. Po powrocie w świat zarejestrowany na fotografiach pozostaje często tylko dźwięk, zapach, dotyk, a obrazy stają się rozmyte i nieokreślone w konkretnym czasie. Artystka podjęła próbę usystematyzowania wspomnień, ale nie otrzymała jasnej struktury. Forma ekspozycji oparta na powiązaniach pomiędzy fotografiami daje widzom możliwość swobodnego kreowania i odszukiwania własnych momentów z życia oraz powiązań pomiędzy polaroidami.

Wystawa Jedno zdjęcie, jeden dzień w Pawilonie Sztuki zaprezentuje publiczności kolejny format twórczy, jakim jest książka artystyczna. 20 autorskich woluminów zaprojektowanych przez Agatę Dobierską, z sygnaturą artystki i jednym unikatowym zdjęciem, będzie można kupić na wernisażu wystawy 22 października w Warszawie.

Agata Dobierska – absolwentka studiów I stopnia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom na kierunku Fotografia. Finalistka 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jej prace można było oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ostatnio jej projekt Mniejsze całości pokazywany był we Wrocławiu na Festiwalu Fotograficznym TIFF w sekcji debiuty. Artystka na co dzień mieszka i pracuje w Poznaniu.

Agata Dobierska | Jedno zdjęcie, jeden dzień
Od 22 października do 20 listopada 2015 roku
Kurator: Piotr Szpilski
Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Warszawa

Dodaj komentarz