• 2015-10-19

Teatry tańca z Wielkiej Brytanii i Polski

Podczas 22. edycji festiwalu Rozdroże prezentowana będzie sztuka artystów z Wielkiej Brytanii i z Polski. Pokazana zostanie twórczość dwóch zespołów tańca współczesnego tworzących spektakle łączące taniec, muzykę i rozbudowaną warstwę wizualną oraz dwóch teatrów eksperymentujących z obrazem i przestrzenią: słynnego zespołu Company Wayne McGregor z Londynu i Warszawskiego Teatru Tańca, a także cenionego teatru Stan’s Cafe z Birmingham i obchodzącego jubileusz teatru Scena Plastyczna KUL z Lublina.

Stan’s Cafe, „The Cleansing of Constance Brown”, fot. Graeme Braidwood (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stan’s Cafe, „The Cleansing of Constance Brown”, fot. Graeme Braidwood (źródło: materiały prasowe organizatora)

PROGRAM

24 października, godz. 16.00
Prelekcja Emily Wienfield poświęconą twórczości Wayne’a McGregora
CSW Zamek Ujazdowski, KINO.LAB
Wstęp wolny

25 października, godz. 19.00
Company Wayne McGregor (Londyn, UK) | Spektakl FAR
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Moniuszki

FAR to dynamiczna choreografia Wayne’a McGregora, współtworzona i wykonywana przez zespół tańczący na tle ruchomego ekranu, na którym wyświetlane są abstrakcyjne obrazy. Zainspirowany przez czas Oświecenia spektakl odnosi się do epoki, która radykalnie zmieniła podejście do rozumienia ludzkiego ciała. W rytm sugestywnej muzyki Bena Frosta dziesięciu tancerzy konfrontuje współczesną wrażliwość z deformacjami, zmysłowością i uczuciami właściwymi dla wieku XVIII. Spektakl wystawiony w hipnotyzującej oprawie stworzonej za pomocą gry światła i cieni autorstwa wielokrotnie nagradzanego studia projektowego Random International oraz Lucy Carte łączy awangardowy design z choreografią wyrosłą z zainteresowania procesami poznawczymi.

27 października, godz. 18.00
Prelekcja reżysera Jamesa Yarkera o twórczości teatru Stan’s Cafe
CSW Zamek Ujazdowski, KINO.LAB

28 października, godz 19.00
29 października, godz. 18.00 i 20.30
30 października, godz. 18.00 i 20.30
Teatr Stan’s Café (Birmingham, UK) | Spektakl The Cleansing of Constance Brown
Klub Stodoła

The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown) to jedno z najbardziej cenionych przedstawień teatru. Zamówione przez festiwale Wiener Festwochen i Fierce!Festival oraz przez Warwick Arts Centre było prezentowane w wielu krajach, zaskakując swą oryginalną formą. Miejscem akcji jest długi i wąski korytarz budynku, który przypomina zarówno biurowiec z lat 50., jak i współczesny hotel, blok mieszkalny lub więzienie. Korytarz jest miejscem przejściowym, peryferyjnym, miejscem ludzi pozbawionych władzy, która jest sprawowana za drzwiami i ścianami niewidocznych pokojów. Widzowie, obserwując serię mikroscenek, próbują odkryć relacje między kilkudziesięcioma postaciami pojawiającymi się na chwilę w korytarzu. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Twórcy spektaklu pytają, czy można je wymazać z naszej świadomości. Co wówczas pozostaje?

5 listopada, godz. 20.30, etap I
6 listopada, godz. 19.00, etap II
Warszawski Teatr Tańca (Polska) | Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią – prapremiera zdarzenia scenicznego
CSW Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w Laboratorium

Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią to interdyscyplinarne, multimedialne zdarzenie sceniczne łączące taniec współczesny, ruch, grę aktorską, muzykę i projekcje wideo. Ruch, dźwięk, tekst i filmy wideo są kompatybilne i w wielu fragmentach tworzone w czasie rzeczywistym na zasadzie improwizacji. Na oczach widzów toczy się gra, w której biorą udział twórcy uczestnicy scenicznego zdarzenia, z których każdy działa według indywidualnej mapy/planu. Twórcy Kolarza to Aleksandra Dziurosz (idea, przygotowanie map i taniec), Aldona Nawrocka i Tomasz Woźniak (dźwięk), Bartosz Martyna (tekst), Andrzej Kopeć (obraz/wideo), Joanna Lichorowicz i Michał Łabuś (ruch). Podczas festiwalu ROozdroże 2015 odbędzie się prapremierowy pokaz Kolarza.

9 listopada, godz. 18.00 i 20.00
10 listopada, godz. 18.00 i 20.00
Scena Plastyczna KUL, Leszek Mądzik (Lublin, Polska) | Spektakl Lustro
CSW Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w Laboratorium

Lustro to kolejny autorski spektakl Leszka Mądzika, artysty od lat zafascynowanego wyobraźnią Schulza. Stworzone w 2013 roku przedstawienie inspirowane jest życiem i prozą Schulza, przede wszystkim opowiadaniem Samotność. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jak napisał twórca spektaklu: „To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silne piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza”.

Po spektaklach odbędą się spotkania z artystami.

Rozdroże 2015: XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji
Kurator: Janusz Marek
Od 24 października do 10 listopada 2015 roku
CSW Zamek Ujazdowski / Teatr Wielki – Opera Narodowa / Klub Stodoła
Warszawa

Dodaj komentarz