Leć głosie

Już 12 grudnia w Narodowym Forum Muzyki będzie można usłyszeć na żywo utwory z debiutanckiego albumu Magdaleny Zawartko i Grzegorza Piaseckiego.

Magdalena Zawartko, Grzegorz Piasecki, „Zawartko/Piasecki - Leć głosie” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Zawartko, Grzegorz Piasecki, „Zawartko/Piasecki - Leć głosie” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Czynnikiem, który skłonił Magdalenę Zawartko (głos) i Grzegorza Piaseckiego (kontrabas) do rozpoczęcia pracy nad projektem Leć głosie, było zaproszenie do udziału w projekcie Laboratorium Muzyki We Are From Here pod kierownictwem muzycznym Włodka Pawlika i Adama Klocka w ramach Festiwalu FAMA 2012. Kilku wybranych przez nich twórców miało za zadanie przygotować aranżacje danego utworu z literatury klasycznej bądź polskich melodii ludowych. Magdalena Zawartko ze swoim kwintetem podjęła się tego wyzwania. Przygotowali piosenkę Leć głosie po rosie na kanwie kompozycji Karola Szymanowskiego. W ich wykonaniu pojawiły się również utwory E. Griega, czy S. Rachmaninowa. Pomysł połączenia melodii ludowych i tematów klasycznych z jazzem, spojonych akcentami etnicznymi, dojrzewał w nich aż do powstania projektu Zawartko/Piasecki – Leć głosie.

Do współpracy nad płytą zaproszeni zostali wybitni polscy muzycy, którzy bez wahania przyjęli tę propozycję. Na płycie można usłyszeć m.in.: Piotra Wojtasika, Tomasza Wendta, Artura Tuźnika, Marka Kądzielę, Wojtka Bulińskiego oraz Hose Torresa.

Grzegorz Piasecki – kontrabasista i gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku Instrumentalistyka / Jazz i Muzyka Estradowa, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem czy Włodkiem Pawlikiem. Bierze udział w projektach gospelowych, musicalowych i teatralnych. Ma za sobą doświadczenie w prowadzeniu warsztatów jazzowych (Warsztaty Big-Bandowe w Nysie 2010). Jako sideman występował na festiwalach i zdobył liczne nagrody na konkursach jazzowych, m.in. Pomorska Jesień Jazzowa „Klucz do Kariery“, Jazz Juniors, Jazz Contest Azoty Tanów, Krokus Jazz Festiwal, RCK Pro Jazz.

Magdalena Zawartko – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym, specjalizacja wokalno-aktorska, w klasie prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Jej wielka pasja do muzyki jazzowej zaowocowała współpracą z m.in. Big Bandem Aleksandra Mazura, zespołem SAMI SWOI, Piotrem Wojtasikiem (udział w sesji nagraniowej i trasie koncertowej płyty Old Land wśród muzyków takich jak Billy Hart, Billy Harper, Kirk Lightsey). Występowała na licznych festiwalach. Pomimo młodego wieku ma bogate doświadczenie pedagogiczne. Jest założycielką i pedagogiem śpiewu w Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu, a od 2013 roku współpracuje z Akademią Młodego Radiowca.

Magdalena Zawartko i Grzegorz Piasecki | Zawartko/Piasecki – Leć głosie
Ogólnopolska premiera płyty: 19 października 2015 roku
Koncert premierowy: 12 grudnia 2015 roku, godz: 22.00
Narodowe Forum Muzyki

Dodaj komentarz