Zabawa bryłą, czyli Dom Trapez

Oszczędna forma, bryły geometryczne i stonowana biało-szara kolorystyka to cechy wyróżniające Dom Trapez, projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL. Dom jednorodzinny, który tworzą dwa postawione na sobie trapezy, jest przykładem połączenia oryginalnego wyglądu z funkcjonalnością.

Dom Trapez, proj. 81.WAW.PL (źródło: materiały prasowe)

Dom Trapez, proj. 81.WAW.PL (źródło: materiały prasowe)

Dom o łącznej powierzchni użytkowej 280 metrów kwadratowych tworzą dwie bryły. Cała konstrukcja opiera się na położeniu na sobie i delikatnym obróceniu dwóch trapezów, co nadaje całości dynamiczny i nowoczesny charakter.

Poza chęcią osiągnięcia oryginalnego efektu wizualnego dom miał być przede wszystkim funkcjonalny. Na etapie planowania dopasowywaliśmy jego poszczególne elementy do potrzeb i oczekiwań klientów – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. – Dzięki przesunięciu względem siebie brył i wykorzystaniu skosów trapezu stworzyliśmy miejsce na obszerny taras, bez konieczności sztucznego doklejania fragmentów, a tym samym zaburzania konstrukcji – dodaje.

Kondygnacje budynku wyznaczają dwie strefy: dzienną i nocną. Pierwszą, zlokalizowaną na parterze, tworzy pokój gościnny, salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, łazienka gościnna, gabinet, a także garaż, kotłownia, pralnia oraz wiatrołap.

Do wejścia i bramy garażowej, znajdujących się od strony wschodniej, bezpośrednio prowadzi długi podjazd od ulicy. Dla komfortu drzwi wejściowe schowane są w podcieniu, stanowiącym zadaszenie chroniące gości przed deszczem czy silnym wiatrem. W projekcie nie zrezygnowano z tradycyjnego wiatrołapu, z którego można wejść bezpośrednio do garażu na dwa samochody. W przedsionku zaplanowano także wygodną szafę wnękową, nadając mu tym samym funkcję garderoby.

Z wiatrołapu wchodzi się do holu, przechodzącego w otwartą przestrzeń pokoju dziennego i jadalni. Kuchnia stanowi integralną część strefy dziennej, jednak postanowiono oddzielić ją małą ścianką od części wypoczynkowej.

Planując dom zadbaliśmy o odpowiednie doświetlenie wnętrz, stąd duże, panoramiczne okna. Największe przeszklenia zastosowaliśmy w pomieszczeniach wychodzących na południowy-zachód, czyli w salonie i głównej sypialni na piętrze, dzięki czemu nabrały one dodatkowej przestrzeni. W obu pomieszczeniach szklane drzwi prowadzą na taras, gdzie istnieje możliwość ustawienia stołu lub leżaków – wyjaśnia Rafał Grudziąż współautor projektu. – W kuchni zdecydowaliśmy się na długie okno horyzontalne, które było marzeniem inwestora i zapewni także dodatkowy dopływ światła od strony południowej oraz wyróżni to pomieszczenie z zewnątrz – dodaje.

Na piętro, gdzie zlokalizowano strefę nocną, prowadzi jednobiegowa klatka schodowa wychodząca z holu. Od strony południowej umieszczono główną sypialnię wraz z garderobą i łazienką. Bezpośrednio z tego pomieszczenia można wyjść na obszerny, zadaszony taras. Na tej kondygnacji wygospodarowano także miejsce na dwie dodatkowe sypialnie gościnne z oknami wychodzącymi na zachód i północ.

W tynkowanej elewacji budynku wykorzystano dwa kolory. Bielą podkreślono poziome elementy stanowiące tarasy i zadaszenia, natomiast we wnękach, wokół okien i drzwi poprowadzono szare horyzontalne pasy. Skośne ściany parteru i piętra, zawierające taras dla pokoju dziennego oraz sypialni głównej, zostały podkreślone długim, ledowym oświetleniem w suficie, które rozjaśnia szare wnęki.

Dom Trapez
Projekt: 81.WAW.PL

Komentarze (3) do artykułu “Zabawa bryłą, czyli Dom Trapez”

 1. Wiesław Stepniak

  Witamy,

  Jesteśmy zainteresowani państwa projektem,

  ale chcielibyśmy zobaczyć to rozwiązanie w naturze – po wybudowaniu – najlepiej w Polsce.

  Prosimy o kontakt i pozdrawiamy

  Jolanta i Wiesław Stęniak

  tel. kont. 693-869-331 i 609-306-386

 2. Magdalena

  Witam, Jestem zainteresowana domem można prosić o rzuty?

 3. Artur

  Dzień dobry jestem zainteresowany domem proszę o rzuty i rozkład wnętrza .Z góry dziękuje.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR