• 2015-10-19

Elektro-swing w klimacie burleski

W piątek odbyła się europejska premiera nowej płyty francuskiego zespołu Caravan Palace zatytułowanej <I°_°I>. Połączenie swingu i muzyki elektronicznej to ich znak rozpoznawczy. Na najnowszym albumie słychać nawiązania do jednego z pierwszych zespołów jazzowych w Europie – Quintette du Hot Club de France.

Caravan Palace © Antoine Delaporte (źródło: materiały prasowe)

Caravan Palace © Antoine Delaporte (źródło: materiały prasowe)

Zespół Caravan Palace tym razem nie nadał wyrazistego tytułu swojej nowej płycie, ograniczając się do tajemniczego emotikonu <I°_°I>. Jak mówią: „Zdecydowaliśmy o braku tytułu albumu, ponieważ chcemy, aby publiczność sama mogła nadać mu swoją nazwę. Poza tym zależy nam, aby słuchacze skupili się na muzyce, która jest najważniejszym punktem tego wydawnictwa”.

Album zwiastuje singiel Lone Digger, który łączy w sobie retro-futurystyczne dźwięki z narastającym elektronicznym bitem. Singiel zdążył już podbić serca publiczności podczas letnich festiwali m.in. Secret Garden czy Les Vieilles Charrues & Cruilla Festival.

Wokal Zoe Colotis wprowadza w brzmienie zespołu klimat burleski. Jest to zamierzenie głównych kompozytorów i założycieli Caravan Palace: Hughesa Pavena (skrzypce), Charlesa Delaporte (bas) i Arnauda Viala (gitara). W zespole grają również: Camille Chapelière (klarnet) & Antoine Toustou (puzon i elektronika) oraz Paul-Marie Barbier (wibrafon, tarka do prania, pianino). Razem tworzą dekadencką, mocną mieszankę jazzu, hip-hopu, jive, house, wymykając się prostej kategoryzacji.

Caravan Palace powstał w 2005 roku z inicjatywy trzech muzyków: Charlesa Delaportea, Arnauda Viala i Huguesa Payena, specjalizujących się w komponowaniu elektronicznych dźwięków. Razem postanowili przywrócić blask swingowi, który stał się nieco zapomnianą odmianą jazzu.

W 2008 roku wydali debiutancki album Caravan Palace. Singiel reprezentujący pierwszą płytę,Jolie Coquine, potwierdził ich charakterystyczny styl. Dzięki tej piosence zaczęli piąć się w górę list przebojów, w krótkim czasie zdobywając platynową płytę. Na drugim albumie Panic (2012) czuć zdecydowanie więcej eksperymentów muzycznych.

W Polsce formacja wystąpiła na kilku koncertach, m.in. w Warszawie oraz Sosnowcu, promując swoje poprzednie albumy.

Caravan Palace | <I°_°I>
Premiera: 16 października 2015 roku

Dodaj komentarz