• 2015-10-17

Obiekty inspirowane naturą

Jeszcze do 18 października w ramach Łódź Design Festival można oglądać wystawę Obserwatorium, na której prezentowane są obiekty będące wynikiem kilkudniowych warsztatów projektowych i obserwacji przyrody.

„Obserwatorium”, w ramach Łódź Design Festival 2015 (źródło: materiały prasowe)

„Obserwatorium”, w ramach Łódź Design Festival 2015 (źródło: materiały prasowe)

Środowisko naturalne należy chronić. Chronimy to, co doceniamy. Doceniamy dopiero, gdy zrozumiemy. Pierwszym krokiem do zrozumienia jest obserwacja. Obserwatorium to wystawa, na której pokazane zostały efekty warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Ukrainy.

Zadaniem uczestników pod okiem projektantów ze studia Malafor (Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski) było stworzenie obiektów użytkowych dedykowanych miejscu, w którym odbywały się warsztaty – z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub.

Powstały obiekty, które w sposób dosłowny opowiadały na temat Obserwatorium. Wśród prezentowanych prac jest między innymi karmnik dający możliwość obserwacji ptaków, koncepcja punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, obiekt do zwabienia motyli nocnych czy też „uszy” do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne projekty miały z kolei za zadanie zwrócić uwagę na efekty destrukcyjnej działalności człowieka, jak na przykład przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na celu pomoc faunie i florze: sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul czy obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich.

Warsztaty ze studentami z Ukrainy poprowadziło studio Malafor w swoim studio i warsztacie w Mierzeszynie pod Gdańskiem.

Autorzy: Nazar Dutko, Ievgenia Koval, Iryna Bilohan, Vita Hrytsiuk, Anton Diakonov, Vladislav Fedorenko, Dmytro Komarov, Snezhana Zawalniuk, Mykyta Stepanenko, Jan Pheifer

Obserwatorium
Do 18 października 2015 roku
W ramach Łódź Design Festival

Dodaj komentarz