• 2015-10-17

Język architektury Daniela Libeskinda

Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza na wystawę przedstawiającą dorobek światowej sławy architekta Daniela Libeskinda pt. Język architektury, którą można obejrzeć od 15 do 26 października 2015 r. w Galerii Holu Głównego w Bibliotece Śląskiej.

Teatr i kompleks biurowo-handlowy przy Grand Canal Square, Dublin, 2004–2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr i kompleks biurowo-handlowy przy Grand Canal Square, Dublin, 2004–2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja została przygotowana przez Cabinet of Architecture w Ostrawie (Czechy) we współpracy z Biblioteką Śląską. Jest zapowiedzią wykładu Architekci świata o architekturze i spotkania z architektem Tadeuszem Baruckim, które odbędą się 28 października (środa) o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Daniel Libeskind to międzynarodowej sławy twórca projektów architektonicznych i urbanistycznych. Zasłynął wprowadzeniem do architektury nowego krytycznego dyskursu i multidyscyplinarnym podejściem. Jego dorobek obejmuje najważniejsze obiekty kulturalne – wśród nich muzea i sale koncertowe, a także centra kongresowe i handlowe, uniwersytety, budynki mieszkalne oraz hotele. Projektuje także scenografie.

Urodzony w 1946 roku w Polsce, jest od 1965 roku obywatelem Stanów Zjednoczonych. Studiował muzykę w Izraelu (jako stypendysta Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury) i w Nowym Jorku. Został wirtuozem fortepianu, ale porzucił muzykę aby studiować architekturę i w 1970 uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. W 1972 roku ukończył studia podyplomowe w dziedzinie historii i teorii architektury w School of Comparative Studies Uniwersytetu Essex w Anglii.

Od 1990 jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Wykłada na Uniwersytecie Toronto. Architektura Libeskinda jest zaliczana do dekonstruktywizmu.

Był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jest autorem m.in projektów: Muzeum Żydowskiego w Berlinie, Muzeum Felixa Nussbauma (Felix-Nussbaum-Haus, Osnabrück,Niemcy), Imperial War Museum North (Manchester), zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku, w tym m.in. projekt Wieży Wolności, Muzeum Żydowskiego (The Jewish Museum, San Francisco) oraz apartamentowca Złota 44 w Warszawie.

Język architektury
Od 15 do 26 października 2015 r.
Galeria Holu Głównego w Bibliotece Śląskiej
Katowice

1 komentarz do artykułu “Język architektury Daniela Libeskinda”

  1. Bartosz

    Fajnie, że osoba tak uznanego architekta jakim jest Daniel Libeskind zostanie uczczona w Polsce. Polskie korzenie oraz fakt, że mamy w kraju jeden z jego projektów (Złota 44) przemawia jak najbardziej za tym wydarzeniem! Lubię jego projekty bo wyróżniają się na tle pozostałych.

Dodaj komentarz