Głęboko ukryte w synapsach

Galeria Schody w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Agnieszki Gzyl pt. Głeboko ukryte w synapsach, który odbędzie się 16 września. Artystka jest prekursorką oryginalnej techniki nanoszenia na stworzone przez siebie grafiki komputerowe warstw silikonu, nadających jej pracom strukturę trzech wymiarów.

Agnieszka Gzyl, „Stuck emptiness”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Gzyl, „Stuck emptiness”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Gzyl zachęca nie tylko do oglądania, ale także do zgłębiania faktury obrazów i użytych materiałów poprzez dotyk, by umożliwić widzowi pełniejszą interakcję z pracami. Wystawę wzbogacą także wiersze artystki, które w pewnym stopniu obrazują uczucia towarzyszące powstawaniu jej prac.

Nie mogę sobie przypomnieć, co mnie skłoniło do wypracowania własnej techniki tworzenia grafik komputerowych i nanoszenia na nie warstw silikonu. To się chyba po prostu stało podobnie, jak stają się moje obrazy, nie inspirowane przyrodą, krzesłem czy przebiegającym przez ulice człowiekiem, nie przemyślane od A do Z, nie mające motywów przewodnich czy innych cech, które można by opisać jako powód ich powstania. (…) Moje abstrakcyjne i surrealistyczne prace to trzaski, spięcia elektryczne w mózgu, wachlarz lęków, bólu, cierpienia, miłości, nadziei, rozczarowań, krótkotrwałe, jak klik migawki w aparacie, wspomnienia różnych uczuć zamknięte w ramach obrazu. Tytuły prac są jedynie subiektywną interpretacją tego, co się przez krótka chwilę zadziało w mojej głowie. Do widza jednak należy nadanie własnego znaczenia poszczególnym pracom poprzez badanie ich wzrokiem lub dotykiem – mówi o swoich dziełach Agnieszka Gzyl.

Agnieszka Gzyl – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Architektury Wnętrz i Wystawiennictwa. Artystka dotychczas wystawiała swoje prace za granicą – w Mediolanie oraz Paryżu. Jej najbliższe plany wystawiennicze obejmują wystawy w Berlinie i Brukseli.

Agnieszka Gzyl, Głeboko ukryte w synapsach
Od 16 października do 29 października 2015 roku
Galeria Schody
Warszawa

Dodaj komentarz