Dramaturgia Jednorazowego Użytku – to program 16. Dni Dramaturgii." />
  • 2015-10-16

16. Dni Dramaturgii

Od 18 do 26 października w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu będą odbywać się 16. Dni Dramaturgii. To kilkudniowe święto teatralnych tekstów, w ramach którego wałbrzyszanie i goście mają możliwość zapoznania się z najnowszą dramaturgią polską i światową.

16. Dni Dramaturgii – plakat, proj. Mirek Kaczmarek (źródło: materiały prasowe)

16. Dni Dramaturgii – plakat, proj. Mirek Kaczmarek (źródło: materiały prasowe)

W tym roku organizatorzy postanowili najbardziej jak to możliwe otworzyć się na dialog z widzami, organizując wydarzenia, podczas których będą odpowiadać na często zadawane Teatrowi Dramatycznemu pytania o decyzje repertuarowe i wybory dotyczące literatury, którą proponują ze sceny. Będą też dyskutować z oczekiwaniami widzów, opowiadać o zjawiskach w dramacie współczesnym, porównywać sytuację polską ze strategiami największych europejskich twórców. W dużej mierze wydarzenia 16. Dni Dramaturgii mogą być uzupełnieniem lekcji szkolnych z zakresu teatru i literatury. Wszystkie wydarzenia towarzyszące są organizowane pod naszym hasłem EDU! (w ramach programu edukacji teatralnej), wstęp na widownię jest wolny.

W ramach 16. Dni Dramaturgii będzie kontynuowany świetnie przyjęty cykl czytań Czarne na biało, prezentujący miniatury teatralne dwu nowych twórców na podstawie dwu nowych tekstów. Odbędzie się także lekcja teatralna, bogato ilustrowana fragmentami spektakli, dotycząca czołowych twórców światowego teatru: Romea Castellucciego i Rodrigo Garcii. Będzie można również zjeść teatralne sushi w atmosferze zakulisowej.

Punktem centralnym 16. Dni Dramaturgii będzie edukacyjna, otwarta i publicystyczna debata–panel, która odbędzie się 19 października o godz. 17.00 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego: Dramaturgia Jednorazowego Użytku, do której organizatorzy zaprosili m.in.:

  • Sebastiana Majewskiego, architekta profilu wałbrzyskiego teatru, wieloletniego dyrektora artystycznego naszych scen, który zostanie zapytany o to, dlaczego zaproponowaliśmy widzom klasykę uwspółcześnioną?
  • Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina, nagrodzonych Paszportem „Polityki” twórców, którzy teksty swoich przedstawień piszą na próbach;
  • Beatę Guczalską, teatraolożkę, Dziekan Wydziału Reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej, która zastanowi się nad oczekiwaniami widzów i rolą teatru w ich spełnianiu lub kontrowaniu;
  • Agatę Dąbek, kierowniczkę literacka teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, specjalistkę od polskiego dramatu;
  • Dorotę Semenowicz, badaczkę teatru, współpracowniczkę Teatru Narodowego w Warszawie i poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Malta.

16. Dni Dramaturgii
Od 18 do 26 października 2015 roku
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego
Wałbrzych

Dodaj komentarz