• 2015-10-15

Przestrzeń utleniona

22 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy Roberta Panasa pt. Przestrzeń utleniona. Panas zaprezentuje swoje fotografie wykonane w technice otworkowej.

Robert Panas, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Panas, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Panas urodził się w 1963 roku w Białymstoku. Zajmuje się fotografowaniem ciemnią optyczną, która należy do najprostszych metod rzutowania obrazu na materiały światłoczułe. Nie stosuje przy tym soczewek i dopuszcza w swojej twórczości pewną dozę przypadkowości, która jest wynikiem przyjętej przez niego metody twórczej.

Nie stawiam światłu żadnych żądań czy ograniczeń, zapraszam je łagodnie do wnętrza moich kamer. Rejestruję, dokumentuję, poznaję. Fotografowanie ciemną optyczną jest w większości nieprzewidywalne. Konstruując najprostsze rejestratory, spodziewam się zadowalających efektów, czasem żadnych. Manipuluję ogniskową i średnicą otworka, przewiduję i nie przewiduję. Proste kamery rejestrują rzeczywistość absolutną, niedoskonałość kadru, niedoskonałość mojego postrzegania świata. Wykonanie camery obscury nie jest wyjątkowym zdarzeniem, to wyjątkowo proste czynności. Wyjątkowym natomiast dla mnie zdarzeniem jest uzyskany fotogram, mój wizualny antyobraz. Używam materiałów negatywowych, pozytywowych i natychmiastowych, błon graficznych oraz papierów światłoczułych. W pracy ciemniowej stosuję w większości metodę heliobromu oraz metodę dev-spray na papierach bromowych i multigrade’owych – mówi o swoich fotografiach Robert Panas.

Robert Panas, Przestrzeń utleniona
Od 22 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 22 października, godzina 18.00
Galeria Antresola
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz