Schyłek szatrangu

Schyłek szatrangu – debiutancka powieść Marka Szalszy – to groteskowa kreacja, stanowiąca studium obłędu wypuszczonego na żyzny grunt głupoty, ignorancji i fanatyzmu. Książka właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa w Podwórku.

Marek Szalsza, „Schyłek szatrangu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marek Szalsza, „Schyłek szatrangu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Główny bohater, Izydor, od dzieciństwa nosi w sobie poczucie misji zwalczania zła. Przekonany, że padł ofiarą prześladowań ze strony człowieka, umiejącego przebrać się za dowolną osobę, ląduje w końcu w klinice psychiatrycznej. Po latach, wypuszczony dzięki fortelowi, usiłuje prowadzić normalne życie w warunkach nowej rzeczywistości. Równolegle poznajemy wątki sześciorga pozostałych lokatorów kamienicy, w której zamieszkał. Każdy z nich kieruje się własną obsesją, prezentując odmienną wizję świata opartą na fantazjach, zmyśleniach, stereotypach, pogłoskach, legendach miejskich, kaczkach dziennikarskich i innych nonsensach.

Izydor, wykazujący oddanie sprawie, poparte wariacką, lecz spójną logiką, staje się liderem sąsiadów, którzy odnajdują w jego obłędzie wzmocnione odbicie własnych obsesji. Pod jego przywództwem bohaterowie, wyposażeni w ideologię, plany bojowe i wspólne posłannictwo, przeprowadzają rozmaite akcje wycelowane w domniemanych wrogów, którzy, choć początkowo zróżnicowani, dzięki omyłkom i niedomówieniom zdążyli w umysłach sąsiadów przybrać jednolitą postać.

Świat powieściowy stopniowo dostosowuje się do wyobrażeń bohaterów, którzy uzyskują potwierdzenie swoich najbardziej niedorzecznych obsesji, przez co każdy zostaje skonfrontowany z domniemanym złem w postaci budzącej jego najwyższą grozę.

Książka została nagrodzona w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014.

Marek Szalsza (ur. 1967 w Zabrzu) – pisarz i tłumacz. Dzieciństwo spędził w Katowicach i Gdańsku, mieszkał w Wiedniu, obecnie w Sopocie. Publikował opowiadania w czasopismach i antologiach. Schyłek szatrangu to jego pierwsza powieść.

Marek Szalsza, Schyłek szatrangu
Premiera: październik 2015 roku
Wydawnictwo w Podwórku

Dodaj komentarz