Strefa wyobraźni

16 października o godz. 19.00 w toruńskim CSW zostanie otwarta wystawa jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych Jarosława Kozłowskiego Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965–1980 realizowana pod opieką kuratorską René Blocka.

Jarosław Kozłowski, „Hipotezy”, 1976, plansze tekstowe, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Kozłowski, „Hipotezy”, 1976, plansze tekstowe, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie znajdą się także rysunki, fotografie oraz zrekonstruowane na potrzeby pokazu instalacje odnoszące się do kluczowych dla twórcy problemów, związanych z artystyczną interpretacją języka. Artystę wyróżnia szczególna intelektualna dociekliwość w analizie logicznych struktur języka sztuki. Sam, nie odcinając się od zainteresowań paradoksami logiki i grami językowymi, często polemizował z tego rodzaju uproszczoną klasyfikacją, wskazując na obecność w swoich pracach, także tych najbardziej „analitycznych”, prywatnych szyfrów związanych z osobistymi odczuciami i doświadczeniami rzeczywistości.

Jarosław Kozłowski jest autorem ponad stu wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, uczestnikiem wielu wystaw międzynarodowych, m. in. X Biennale de Paris (1977), Peace Biennale, Hamburg (1985). Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, inicjatorem (wspólnie z Andrzejem Kostołowskim) międzynarodowej sieci artystycznej NET (1971). Od roku 1972 do 1990 prowadził Galerię Akumulatory 2 w Poznaniu, w której prezentował twórczość polskich i zagranicznych artystów awangardowych.

Jarosław Kozłowski, „Metafizyka”, 1972, dokumentacja, Galeria Fosal, Warszawa, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Kozłowski, „Metafizyka”, 1972, dokumentacja, Galeria Fosal, Warszawa, fot. dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Toruńska wystawa dedykowana jest pamięci Jerzego Ludwińskiego, wybitnego polskiego teoretyka sztuki, wieloletniego przyjaciela artysty. Dopełnieniem wystawy będzie działanie w przestrzeni publicznej Torunia – kontynuacja akcji przeprowadzonej kilkadziesiąt lat temu w Osiekach, Koszalinie i w Poznaniu, później też w Dreźnie, polegającej na desygnowaniu wybranych miejsc jako Stref wyobraźni. Wystawę będzie można oglądać także w przestrzeniach krakowskiego MOCAK-u od października 2016 roku do kwietnia 2017 roku.

Jarosław Kozłowski
Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne 1965–1980

Od 16 października 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 16 października 2015 roku, godz. 19.00
Kurator wystawy: René Block
Współorganizator: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz