Gawędy o sztuce

Wydawnictwo Naukowe PWN zaprasza do odbycia podróży śladami wielkich mistrzów tworzących dzieła o tematyce sakralnej. Główną ideą nowej książki Bożeny Fabiani jest bowiem pokazanie i objaśnienie obrazów o tematyce ewangelicznej.

Bożena Fabiani, „Gawędy o sztuce sakralnej” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bożena Fabiani, „Gawędy o sztuce sakralnej” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bożena Fabiani wciąga czytelnika bez reszty w swoją opowieść – pisze z werwą, podąża śladami wielkich mistrzów, nie zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia się, czy talent i charakter idą ze sobą w parze, czy artysta był swobodny w twórczości i czy był szczęśliwy w życiu.

Jak pisze profesor Fabiani: „Malarstwo sakralne, jak wiadomo, stanowi ogromną większość ocalonych dzieł sztuki, niekiedy prawdziwych skarbów kultury, ale żeby je docenić i zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba umieć je odczytać”. Autorka przybliża i objaśnia malarstwo, którego źródłem stała się Ewangelia. Wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, zarówno w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne i biblijne. To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki.

Książka będzie także dostępna w formacie MP3 w autorskiej interpretacji Bożeny Fabiani.

Bożena Fabiani, „W kręgu sztuki. Wybór gawęd” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bożena Fabiani, „W kręgu sztuki. Wybór gawęd” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

PWN proponuje także ekskluzywne wydanie wybranych gawęd Bożeny Fabiani (z czterech tomów Gawęd o sztuce oraz komplementarnego wobec nich tomu Gawędy o sztuce sakralnej) w formie bibliofilskiej. Album stanowi kompilację najciekawszych wątków z tomów dotychczas napisanych przez autorkę oraz kilku dodatkowych tekstów. Bożena Fabiani, historyk i popularyzatorka kultury, wprowadza czytelników w czasy i świat ludzi sztuki – od mistrzów mozaiki bizantyńskiej do Salvadora Dali. Bogactwo materiału jest imponujące. Książka ozdobiona została barwnymi reprodukcjami i wydana na wysokim jakościowo papierze, w twardej oprawie.

Bożena Fabiani – ukończyła Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując dyplom w 1963 roku. Doktorat obroniła w 1975. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, zajmując się historią kultury i historią sztuki. Interesuje się historią Warszawy, kulturą i obyczajami z okresu baroku, staropolskim portretem, historią kultury, historią chrześcijańskiego Rzymu oraz życiem i twórczością wielkich artystów. Od 2000 roku prowadzi na antenie Drugiego Programu Polskiego Radia audycję W stronę sztuki. Autorka wielu tekstów specjalistycznych i popularnych, tłumaczeń z języka włoskiego, a także tekstów poetyckich (m.in. Trzy kolędy na chór mieszany).

Bożena Fabiani: Gawędy o sztuce sakralnejW kręgu sztuki. Wybór gawęd
Premiera: listopad 2015 roku
PWN

Dodaj komentarz