• 2015-10-15

Do zobaczenia na Wybrzeżu

Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd najciekawszych, najwybitniejszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych spektakli prezentowanych na polskich scenach. VIII edycja przeglądu rozpocznie się 30 października i potrwa do 12 listopada.

Teatr Wybrzeże, „Wybrzeże sztuki” − logotyp festiwalu (źródło: materiały prasowe)

Teatr Wybrzeże, „Wybrzeże sztuki” − logotyp festiwalu (źródło: materiały prasowe)

30 i 31 października Danuta Stenka zaprezentuje się w Koncercie życzeń, opartym na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza. W odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterka – pięćdziesięcioletnia kobieta, otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana – nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia.

Trzy dni później zostanie zaprezentowany Wróg ludu Henrika Ibsena w interpretacji Jana Klaty. Reżyser ukazuje miasteczko, które jest  miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Okazuje się, że dramat napisany w roku 1882 odsłania bezduszne mechanizmy, które współcześnie pozostają przerażająco aktualne.

W listopadzie Pożar w burdelu, czyli artyści związani początkowo z Chłodną 25, przedstawią Dziewczynę z marszu niepodległości – swój najnowszy program. W swoich comiesięcznych spektaklach poruszają problemy, o których aktualnie mówi Warszawa, ale nie zapominają również o historii i legendach stolicy. Bohaterami są m.in. mieszkańcy Miasteczka Wilanów, Duch Byłego Naczelnika Wydziału Estetyki, hipsterzy czy Podpalacz Tęczy.

 

8 i 9 listopada można obejrzeć Portret damy – jeden z najszerzej komentowanych i najwyżej ocenianych spektakli minionego sezonu. Za reżyserię spektaklu Ewelina Marciniak została nominowana do Nagrody im. Konrada Swinarskiego, natomiast Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer została nominowana do prestiżowej Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.

Następnym wydarzeniem będzie rekonstrukcja spektaklu dyplomowego Krystiana Lupy Maciej Korbowa i Bellatrix Witkacego. Konfrontacja aktorów z przedstawieniem z 1993 roku, w którym grali u progu swojej kariery, wznawianym obecnie niczym seans spirytystyczny, zasadza się na mierzeniu się z własną pamięcią, ówczesną wrażliwością artystyczną i duchową oraz wyobrażeniem zagranej przed laty roli. W rycie spektaklu z przeszłości zderzają się i wzajemnie przenikają doświadczenia przeszłe i teraźniejsze, zmienne, naznaczone upływem czasu diagnozy dotyczące kondycji artysty, naszego świata, kultury oraz możliwości duchowej i artystycznej transgresji.

Wybrzeże Sztuki zakończy w tym roku Krystyna Janda jako Maria Callas w nowym ujęciu. Spektakl jest opowieścią o artystce, która sztuce oddała wszystko. Dzięki temu stała się  szczęśliwa i podziwiana, ale jednocześnie – samotna i zawiedziona życiem. To narracja o pracy, warsztacie i relacji artysty z publicznością.

VII Festiwal Wybrzeże Sztuki
Od 30 października do 12 listopada 2015 roku
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz