• 2015-10-14

Przybora + Wasowski

Teatr na Plaży w Sopocie zaprasza od 15 do 18 października na Weekend Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. W programie spektakle muzyczne, koncert, prezentacje słuchowisk i spotkania z wyjątkowymi gośćmi, którzy opowiadać będą o twórczości niezapomnianego duetu.

Weekend Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (źródło: materiały prasowe)

Weekend Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (źródło: materiały prasowe)

15 października (czwartek), godz. 18.00, Jerzy Wasowski. Inżynier niepraktykujący, słuchowisko radiowe, wstęp wolny

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia poświęcone Jerzemu Wasowskiemu, autorowi m.in. piosenek Kabaretu Starszych Panów. „Inżynier niepraktykujący” – tak zwykł nazywać sam siebie Jerzy Wasowski, kompozytor, reżyser dźwięku i dziennikarz radiowy, z wykształcenia – inżynier akustyk. Przed wojną pracował jako technik w dziale transmisji Polskiego Radia, tam też, w 1938 roku poznał Jeremiego Przyborę. Ich wieloletnia współpraca zaowocowała założeniem Teatrzyku Eterek, który potem przeobrazi się w słynny Kabaret Starszych Panów. Słuchowisko, nagrane z okazji stulecia urodzin Jerzego Wasowskiego przedstawia utwory Nie poznaję siebie, O śnie i Gdy mi się wiedzie w wykonaniu Krytyny Tkacz oraz Bohaterowie Remarque’a, Lubię być szczęśliwa i Zemsta w interpretacji Kamili Klimczak. Akompaniuje im jazzowy pianista, Bogdan Hołownia, który zagrał solo również W co się bawić czy Zimy żal. Piosenki przeplatane są faktami w życia ich twórcy oraz jego własnymi, błyskotliwymi wypowiedziami.

16 października (piątek), godz. 17.30, Obsesje Jeremiego Przybory, spotkanie z Teresą Drozdą, wstęp wolny

Teresa Drozda opowiadać będzie o Jeremim Przyborze, jego życiu i obsesjach. Jest dziennikarką radiową i znawczynią twórczości Jeremiego Przybory, którą zajmuje się od kilkunastu lat.

16 października (piątek), godz. 19.00, Ząb – Zupa – Dąb, spektakl muzyczny

To muzyczna opowieść pełna absurdu, wartkiej akcji, wyśmienitej muzyki oraz komicznych postaci, które łączy… ból zębów oraz wyczekiwanie w kolejce do dentysty-samouka, który jako skromny chłopiej wiejski praktykował do niedawna na zębach pił, grabi i wideł. Komedia muzyczna na podstawie Divertimenta op. 5 Stomatologicznego Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, którą wyreżyserował Piotr Kosewski.

17 października (sobota), godz. 17.30, Spotkanie z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi, prowadząca Teresa Drozda, wstęp wolny

17 października (sobota), godz. 19.00, Seans spirytystyczny ze Starszymi Panami – koncert na 100. rocznicę urodzin Jeremiego Przybory

W spektaklu zaśpiewają: Karolina Arczewska, Marta Burdynowicz, Paulina Wilczyńska, Paulina Wojtowicz, Piotr Kosewski, Krystian Krewniak, Bartosz Sołtysiak. Muzykę w aranżacjach Tomasza Chyły i Krzysztofa Słomkowskiego wykona zespół w składzie: Anna Rocławska-Musiałczyk, Tomasz Chyła, Tomasz Koper, Krzysztof Słomkowski.

18 października (niedziela), godz. 19.00, Medea, moja sympatia

Jak wiadomo wszyscy klasycy pisali za długie przedstawienia, dlatego Jeremi Przybora w oparciu o dzieło Eurypidesa postanowił napisać sztukę od nowa, w wersji krótszej. Medea, moja sympatia, to kolejny kabaretowo-muzyczny tytuł duetu Przybora-Wasowski, w którym pojawi się cała gama karykaturalnych postaci, a któremu przewodniczyć będzie Chór Cór Koryntu. Reżyseruje Piotr Kosewski.

Weekend Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego
Od 15 do 18 października 2015 roku
Teatr na Plaży
Sopot

Dodaj komentarz