Michał Litkiw – Ab ovo

Do 14 lutego 2016 potrwa rozpoczęta w październiku wystawa Michała Litkiwa Ab ovo, na której można zobaczyć jego grafiki, rysunki, kolaże i obrazy olejne.

Michał Litkiw „Ab ovo” – „Pionowy obszar bezsilności” (źródło: materiały prasowe)

Michał Litkiw „Ab ovo” – „Pionowy obszar bezsilności” (źródło: materiały prasowe)

Twórczość Michała Litkiwa wymyka się powszechnemu rozumieniu plastyki nieprofesjonalnej, gdyż nie wpisuje się w definicję sztuki naiwnej czy amatorskiej, natomiast o wiele bliżej jej do sztuki współczesnej. Hermetyczne środowisko plastyki zawodowej rzadko dopuszcza podobnych Litkiwowi twórców do swego grona, więc pozostaje on w kręgu autodydaktyków, którzy nie odebrali żadnego wykształcenia plastycznego. W przypadku Litkiwa, podobnie zresztą jak wielu innych świetnych twórców „bez licencji”, nie ma to jednak znaczenia. Przez lata konsekwentnie realizował własny program artystyczny, a dzięki systematyczności zdołał wypracować swój warsztat.

 

Michał Litkiw „Ab ovo” – „Zbiorowa agresja” (źródło: materiały prasowe)

Michał Litkiw „Ab ovo” – „Zbiorowa agresja” (źródło: materiały prasowe)

Michał Litkiw urodził się w Geryni w pobliżu Stanisławowa (obecnie na terenie Ukrainy), ale od kilkudziesięciu lat mieszka w Tychach. Z zawodu jest stolarzem meblowym, ale już od dawna jedynym jego zajęciem jest twórczość artystyczna, dzięki której mimo trapiących go chorób codziennie podąża do pracowni. Tak powstawał wspaniały dorobek wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w galerii Na żywo Polskiego Radia w Katowicach, Teatrze Małym w Tychach, galerii miejskiej w Augsburgu (Niemcy).

Michał Litkiw| Ab ovo
Od 3 października 2015 roku do 14 lutego 2016 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz