Królestwa / Podwójne zaprzeczenia

14 września odbędzie się wernisaż wystawy Królestwa / Podwójne zaprzeczenia, która odbywa się w ramach 40. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w CK Rotunda w Krakowie. Autorką instalacji oraz kostiumów na wystawie jest Marta Sala.

Marta Sala, wystawa „Królestwa / Podwójne zaprzeczenia”, 2015, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Sala, wystawa „Królestwa / Podwójne zaprzeczenia”, 2015, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Marty Sali odnosi się do pojęcia podwójnego zaprzeczenia oraz rytuału. Wychodząc od wspólnej cechy większości form klasycznego teatru (teatr japoński, teatr elżbietański, teatr starożytnej Grecji) jaką jest zakaz występowania kobiet na scenie i – co za tym idzie – istotnej roli kostiumu i maski, która nierzadko neguje płeć występującego aktora, artystka rozpoczyna zabawę z zaprzeczeniami na gruncie transdyscyplinarnym. Nie bez znaczenia jest również miejsce – rotunda na planie koła, nawiązująca do przestrzeni świątyni, budowli obronnych, cyrku, amfiteatru oraz reprezentacyjnych pomieszczeń królewskich.

Wystawa jest kolażem współtworzonym przez zaproszonych do współpracy artystów, reprezentujących różne dziedziny. Stają się oni tworzywem – dziełami sztuki (ready made – born ready), będąc zarazem twórcami wystawy, przecząc kolejnym napotykanym schematom. Relacja między procesem kreacji, wykreowanym dziełem oraz kreatorem przestaje być oczywista, burząc zastany porządek, stając się również przyczynkiem do queerowania rzeczywistości.

Marta Sala to artystka spełniająca się na wielu polach – zajmuje się malarstwem i projektowaniem kostiumów. Poszukując nowego języka figuracji w malarstwie, wpada na pomysł trójwymiarowej aranżacji postaci. Uczestnicy wystawy będą mogli podziwiać żywe obrazy – postacie będące rzeźbami ubranymi w stroje uszyte przez Martę Salę. Ten formalny eksperyment to kolejny krok w poszukiwaniach artystki zastanawiającej się nad ciągłym dylematem wolności jednostki.

Instalacja, kostiumy: Marta Sala
Muzyka: Justyna Stasiowska
Teksty (fragmenty powieści, sztuki teatralnej, opowiadania, poezji): Aneta Żukowska
Charakteryzacja: Magdalena Wajda
Choreografia: Tomasz Foltyn oraz Ewa Hubar, Rajel Matsili, Katarzyna Sitarz

Królestwa / Podwójne zaprzeczenia
Od 15 do 17 października 2015 roku
Wernisaż: 14 października 2014 roku, godzina 20.30
Wystawa w ramach 40. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
CK Rotunda
Kraków

Dodaj komentarz