Krzesło w piekle

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza Krzesło w piekle w leszczyńskiej galerii ma charakter retrospektywy i jest drugą odsłoną prezentującą twórczość klasyków komiksu w Polsce.

Krzysztof Gawronkiewicz „Krzesło w piekle” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Gawronkiewicz „Krzesło w piekle” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Gawronkiewicz jest rysownikiem komiksów oraz ilustratorem. To mistrz w opowiadaniu obrazem. W pracy nad komiksem stosuje techniki z zakresu rysunku, malarstwa oraz grafiki. Posługuje się kilkoma stylami, które dostosowuje do opowiadanej historii. Na wystawie Krzesło w piekle został zebrany jego cały dorobek artystyczny – najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Zobaczyć będzie można m.in. komiksy krótkometrażowe, Burzę do scenariusza Macieja Parowskiego, Achtung Zelig! do scenariusza Krystiana Rosenberga, Mikropolis do scenariusza Dennisa Wojdy, Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona do scenariusza Grzegorza Janusza, Powstanie. Za dzień, za dwa do scenariusza Marzeny Sowy oraz ilustracje publikowane w „Fantastyce”, „Nowej Fantastyce” i „Gazecie wyborczej”.

 

 

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest absolwentem warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, jest też laureatem Grand Prix Arte-Glenat za Essenz (wraz z Grzegorzem Januszem) oraz Prix Millepages BD za Achtung Zelig! (wraz z Krystianem Rosenbergiem). W roku 2006 otrzymał nominację w kategorii „debiut roku” za Essence na najważniejszym europejskim festiwalu komiksu – BD Festival Angoulême.

Do wystawy został wydany obszerny katalog, album Krzesło w piekle. Znajdują się w nim krótkie, do tej pory rozproszone, formy komiksowe tego rysownika, alternatywne wersje niektórych historii, materiały robocze z najważniejszych albumów, a także ilustracje, szkice oraz rysunki koncepcyjne. Całość uzupełniona została zestawem tekstów poświęconych twórczości Gawronkiewicza, autorstwa jego współpracowników. Album został wydany przez Kulturę Gniewu, a jego współwydawcami są: BWA Jelenia Góra, Galeria Bielska BWA, MBWA Leszno, Galeria Sztuki w Legnicy oraz BWA Zielona Góra.

Wystawie towarzyszy film przybliżający twórczość artysty.

 Krzesło w piekle | Krzysztof Gawronkiewicz
Wernisaż: 17 października 2015 roku, godz.17.00
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Dodaj komentarz