• 2015-10-14

Kreacja i proces

Od 10 października do 13 grudnia w Galerii Głównej Instytut Designu w Kielcach można oglądać wystawę Kreacja i proces. Na wystawie prezentowane są prace wyłącznie polskich projektantów, zarówno tych znanych i uznanych, laureatów prestiżowych, międzynarodowych nagród, jak również młodych talentów.

„Kreacja i proces” (źródło: materiały prasowe)

„Kreacja i proces” (źródło: materiały prasowe)

Motywami przewodnimi wystawy są kreacja i proces, a design rozumiany jest jako akt twórczy i wytwórczy. Twórcze są także siły natury. Projektanci odtwarzają efekty działania natury, naśladując jej nieskończenie piękne formy: faktury, kształty. Formy organiczne, których doskonałość jest inspiracją dla powstania wielu przedmiotów, są tu jednak w pewien sposób zsyntetyzowane. Przybierają postać monochromatyczną, oszczędną, nawet minimalistyczną. Projektantów fascynuje geometryczna powtarzalność form natury. Niektórzy z nich idą niejako jeszcze dalej. Ich zainteresowanie skupia się bowiem głównie na procesie powstawania przedmiotu. Projektują nie tylko sam produkt, ale także sposób jego wytwarzania. Opracowują innowacyjne technologie produkcji, znajdują nowatorskie zastosowanie dla znanych materiałów.

„Kreacja i proces” (źródło: materiały prasowe)

„Kreacja i proces” (źródło: materiały prasowe)

Bardzo silny w projektowaniu jest trend ekologiczny, definiujący na nowo miejsce człowieka i jego rolę w świecie. Priorytetem staje się nasze harmonijne koegzystowanie ze światem przyrody oraz odpowiedzialność, czyli wykorzystywanie materiałów w sposób świadomy, korzystanie z tych z lokalnych źródeł. Obcowanie z przyrodą traktowane jest przez projektantów również zupełnie dosłownie. Na wystawie można zobaczyć przedmioty umożliwiające interakcję z roślinami i obserwację zachodzących w nich przemian. Dzięki doskonałym pomysłom wielu spośród projektantów kreatywny proces nie kończy się w momencie wyprodukowania przedmiotu. Przedmioty są bowiem wymyślone tak, by dać pole do popisu swoim użytkownikom. Umożliwiają im indywidualną aranżację czy wręcz danie upustu własnej kreatywności.

Wystawa zbiorowa. Kreacja i proces
Od 10 października do 13 grudnia 2015 roku
Kuratorka wystawy: Emilia Branecka-Ledwoń
Koordynatorka wystawy: Elżbieta Majewska
Galeria Główna Instytutu Designu
Kielce

Dodaj komentarz