W.G. Sebald, Jan Peter Tripp i Hannah Arendt

Goethe-Institut w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystaw: Nieopowiedziane – W.G. Sebald, Jan Peter Tripp oraz Hannah Arendt. Wiara w człowieczeństwo, a także do udziału w spotkaniach z Janem Peterem Trippem, Margarethe von Trottą i pokazach filmów.

„Nieopowiedziane” , W.G. Sebald, Jan Peter Tripp – oczy Samuela Becketta (źródło: materiały prasowe)

„Nieopowiedziane” , W.G. Sebald, Jan Peter Tripp – oczy Samuela Becketta (źródło: materiały prasowe)

Nieopowiedziane – W.G. Sebald, Jan Peter Tripp
Wystawa wierszy W.G. Sebalda i sztychów Jana Petera Trippa oraz spotkania poświęcone wspólnemu projektowi obu artystów i twórczości Sebalda.
Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Jana Petera Trippa odbędzie się 20 października o godz. 18.00 w Galerii Pałacu Pod Baranami (wejście od ul. Św. Anny).

W.G. Sebald od lat szkolnych przyjaźnił się z Janem Peterem Trippem, znanym niemieckim malarzem hiperrealistycznym, którego malarstwu poświęcił dwa eseje. Artyści od dawna planowali wspólny projekt, nad którym pracę przerwała nagła śmierć Sebalda.

Tom Nieopowiedziane, na który złożyły się 33 wiersze Sebalda oraz 33 sztychy Trippa, ukazał się już po śmierci pisarza. Obrazy nie są jednak ilustracją wierszy, ponieważ od początku wspólny projekt artystów był pomyślany jako dialog między słowem a obrazem. Sztychy przedstawiają oczy malarzy, poetów, pisarzy i przyjaciół. Nawiązują do motywu przewijającego się przez całą twórczość Sebalda, przypominają zdjęcia oczu, które pisarz umieścił w powieściach Czuję. Zwrót głowy i Austerlitz.

Dopełnieniem wystawy będzie dyskusja z wieloletnim przyjacielem pisarza i autorem sztychów Janem Peterem Trippem, tłumaczką i znawczynią twórczości Sebalda Małgorzatą Łukasiewicz oraz historyczką sztuki prof. dr hab. Marią Poprzęcką. Spotkanie, które poprowadzi Magda Heydel, odbędzie się 20 października o godz. 18.30 w Goethe-Institut w Krakowie.

Wystawa w Galerii Pałacu Pod Baranami (wejście od ul. Św. Anny) otwarta będzie od 21 do 25 października.

„Nieopowiedziane” , W.G. Sebald, Jan Peter Tripp – oczy Trumana Capote (źródło: materiały prasowe)

„Nieopowiedziane” , W.G. Sebald, Jan Peter Tripp – oczy Trumana Capote (źródło: materiały prasowe)

Hannah Arendt. Wiara w człowieczeństwo
Uroczyste otwarcie wystawy 19 października o godz. 18.30 w Goethe-Institut w Krakowie z udziałem reżyserki filmu fabularnego o Hannah Arendt, Margarethe von Trotta. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska (wydarzenie w ramach Festiwalu Conrada).

Wystawa składa się z 20 kolorowych plansz z fotografiami ze zbiorów prywatnych, dokumentami, informacjami o najważniejszych dziełach Arendt, o jej związku z Martinem Heideggerem oraz filozoficzno-literackich przyjaźniach z Karlem Jaspersem, Hermannem Brochem, Randallem Jarrellem i Uwe Johnsonem. Integralną częścią wystawy jest film-wywiad Güntera Gausa z Hannah Arendt prezentowany z polskimi napisami.

Wystawa została przygotowana przez Literaturhaus w Berlinie. Do tej pory zaprezentowano ją we współpracy z Instytutami Goethego m.in. w Pradze, Bukareszcie i Moskwie. Będzie prezentowana w Goethe-Institut w Krakowie od 20 października do 20 listopada.

19 października o godz. 21.30 w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu Hannah Arendt w reżyserii Margarethe von Trotta z udziałem reżyserki (wydarzenie w ramach Festiwalu Conrada).

Nieopowiedziane – W.G. Sebald, Jan Peter Tripp
Wystawa: otwarcie 20 października 2015 roku, godz. 18.00; czynna do 25 października | Galeria Pałacu pod Baranami
Spotkanie: 20 października 2015 roku, godz. 18.30 | Goethe-Institut
Hannah Arendt. Wiara w człowieczeństwo
Wystawa: otwarcie 19 października, godz. 18.30; czynna do 20 listopada | Goethe-Institut
Pokaz filmu: 19 października 2015 roku, godz. 21.30 | Kino pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz