• 2015-10-13

Beksińscy. Ostatnia Rodzina

Dwa tygodnie temu padł pierwszy klaps na planie Ostatniej Rodziny – filmu o rodzinie Beksińskich. Obraz w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagradzanego na całym świecie dokumentu Deep Love, wejdzie na ekrany jesienią 2016 roku.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński w filmie „Ostatnia Rodzina”, fot. Hubert Komerski (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński w filmie „Ostatnia Rodzina”, fot. Hubert Komerski (źródło: materiały prasowe)

Ostatnia Rodzina to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielają się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński w filmie „Ostatnia Rodzina”, fot. Hubert Komerski (źródło: materiały prasowe)

Dawid Ogrodnik jako Tomasz Beksiński w filmie „Ostatnia Rodzina”, fot. Hubert Komerski (źródło: materiały prasowe)

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Ostatnia Rodzina
Premiera: jesień 2016 roku
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Scenariusz: Robert Bolesto
Producent: Aurum Film
Dystrybutor: Kino Świat

Dodaj komentarz