Znamy debiutantów nominowanych do Nagrody Conrada

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Conrada dla najlepszego literackiego debiutu ubiegłego roku. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Dzisiaj zostało ogłoszonych pięciu nominowanych, spośród których czytelnicy wybiorą laureata.

Robert Pucek, „Pająki pana Roberta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Robert Pucek, „Pająki pana Roberta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kapituła nagrody w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel i Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) spośród kilkudziesięciu nadesłanych propozycji nominowała:

  1. Michała Cichego (Zawsze jest dzisiaj),
  2. Lilianę Hermetz (Alicyjka),
  3. Roberta Pucka (Pająki pana Roberta),
  4. Michała R. Wiśniewskiego (Jetlag),
  5. Aleksandrę Zielińską (Przypadek Alicji).

Organizatorzy zapraszają do głosowania na stronie internetowej Festiwalu Conrada.

Gala wręczenia Nagrody, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Classic 25 października o godz. 20.00 w ramach Festiwalu Conrada, połączona będzie z wykładem mistrzowskim Jonathana Franzena Jak pisać.

Michał Cichy – urodzony w 1967 roku w Warszawie, autor debiutanckiej powieści Zawsze jest dzisiaj. Studiował historię i historię sztuki. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, w jury Nagrody Literackiej Nike i dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Mieszka na Ochocie.

Liliana Hermetz – kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe Projektowanie kultury. Pracowała jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka. Ma męża i jedenastoletnią córkę. Alicyjka to jej literacki debiut.

Robert Pucek – urodzony w 1959 roku. Tłumacz i outsider, autor Pająków pana Roberta. Mieszka w lesie, gdzie pająki i kruki.

Michał R. Wiśniewski – literat, autor powieści Jetlag. Publicysta, były redaktor naczelny magazynów „Kawaii” i „Anime+”, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, w magazynach „Pulp”, „Nowa Fantastyka”, „Kmag”, „Arigato”, a także w książkach Bond. LeksykonSeriale. Przewodnik Krytyki Politycznej i Berlin – Pascal Lajt. Prowadzi blogi: Pattern Recognition oraz jetlag.

Aleksandra Zielińska – urodzona w 1989 w Sandomierzu. Pisarka, tłumaczka, autorka powieści Przypadek Alicji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wykonała ilustracje i okładkę do tomiku wierszy stany zmysłowe Izy Smolarek.

Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w tym mieście pracować nad swoimi kolejnymi dziełami. Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada.

Ustanowienie Nagrody pozwala realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków.

Nagroda Conrada – nominacje
13 października 2015 roku
Gala ogłoszenia zwycięzców: 25 października 2015 roku, godz. 20.00
Centrum Kongresowe ICE w Krakowie

Dodaj komentarz