Świat japońskich rycerzy

Muzeum w Gliwicach zaprasza 17 października do Willi Caro na otwarcie wystawy pod tytułem Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty, która przybliży kulturę, religię i upodobania estetyczne samurajów.

Chikanobu Toyohara, Epizod z legendy o Heike, pocz. XX wieku, drzeworyt, fot. arch. Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chikanobu Toyohara, Epizod z legendy o Heike, pocz. XX wieku, drzeworyt, fot. arch. Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łączyli okrucieństwo z wrażliwością na piękno, bezwzględność z łagodnością i umiłowaniem sztuki, twarde wojenne rzemiosło z poezją. Czy dlatego japońscy rycerze tak bardzo nas fascynują? A może z tej przyczyny, że cenione przez nich wartości – męstwo, prawość, powściągliwość, wytrzymałość na  trudy, honor cenniejszy niż życie i solidarność rodzinna tak bliskie są szlacheckiemu etosowi, na którym wspierała się dawna Rzeczpospolita?

Zgromadzone na wystawie eksponaty zgrupowane zostały wokół organizujących ją wątków – wojna, sztuka i religia oraz wyciszenie. W trzech salach Willi Caro zaprezentowana zostanie różnorodna broń i uzbrojenie, w tym ozdobne elementy oprawy miecza, a obok tego przedmioty łączące się z codziennym życiem samurajów – przykłady rzeźby buddyjskiej, malarstwa, kaligrafii, przedmiotów do ceremonii herbaty.

Obok zabytków z najważniejszych polskich muzeów m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, na wystawie będzie można zobaczyć przede wszystkim bogatą kolekcję obiektów japońskich ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. W tym, po raz pierwszy po przeprowadzonej w latach 2013 i 2014 gruntownej konserwacji, pięć  kompletnych zbroi samurajskich: cztery typu tōsei-gusoku i jedną typu tatami. O wyjątkowości cennych zbroi, które są ozdobą gliwickich zbiorów od czasów sprzed II wojny światowej, decyduje nie tylko kunszt wykonania, ale ich zdobienia, kolorowe sceny mitologiczne, a przede wszystkim herby feudalnych rodów japońskich, takich jak klan Toki z prowincji Kozuke czy klan Morikawa.

Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty
Od 17 października do 31 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 17 października 2015 roku, godzina 17.00
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Kuratorzy: Anna Katarzyna Maleszko, Damian Recław
Willa Caro
Gliwice

Dodaj komentarz