• 2015-10-13

Kim dzisiaj jest Kopciuszek?

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zaprasza 13 października o godz. 18.00 na czytanie performatywne dramatu Kopciuszek Joëla Pommerata w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Łukasz Gajdzis (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Gajdzis (źródło: materiały prasowe)

Pięknie sparafrazowana baśń dotyka współczesnych kategorii piękna. Uniwersalna opowieść braci Grimm zakotwiczona w teraźniejszości przez Pommerata przenosi nas do tajemniczej i zaskakującej rzeczywistości młodej dziewczyny. Kim dzisiaj jest Kopciuszek? Autor tworzy grę „na życie, na śmierć, na czas”. Z delikatnością, która nie wyklucza poczucia humoru porusza kwestie istoty rodziny, dzieciństwa i dojrzewania.

Joël Pommerat to jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy i reżyserów francuskich. Pisać dla teatru zaczął w 1985 roku, a cztery lata później założył grupę Louis-Brouillard, z którą do dziś stale współpracuje. Jego sztuki powstają częściowo jako kreacje zbiorowe, modyfikowane i uzupełniane na próbach, tworzone we współpracy z aktorami, scenografem, kompozytorem i reżyserem światła. Sztuka Au Monde (Do wszystkich, 2004), Les Marchands (Kupcy, 2006), razem z Le Petit Chaperon Rouge (Czerwony Kapturek, 2005), znalazły się w repertuarze jubileuszowego, sześćdziesiątego Festiwalu w Awinionie. W 2007 roku za sztukę Les Marchands otrzymał prestiżową Grand Prix de la littérature dramatique. Od 2008 roku jest członkiem teatru Bouffes du Nord w Paryżu. Dramaty Pommerata są głęboko zakorzenione we współczesnym świecie. Przepisał klasyczne baśnie: Czerwony kapturek, Pinokio, Kopciuszek dialogując z rzeczywistością i dotykając w nich towarzyszących ludziom od wieków lęków i pragnień.

Joël Pommerat. Kopciuszek
13 października 2015 roku, godz. 18.00
Reżyseria: Łukasz Gajdzis
Teatr im. Aleksandra Fredry
Gniezno
Wstęp wolny

Dodaj komentarz