• 2015-10-13

Polska fotografia na festiwalu w Pradze

Fundacja Sztuk Wizualnych zaprasza na wystawę Uporczywa niemożność koncentracji oraz debatę z udziałem polskich artystów w ramach praskiego Festiwalu Fotograf. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października w dwóch galeriach w Pradze: Nevan Contempo i City Surfer Office.

Mateusz Sadowski, „Obrazy nieplanowane”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Sadowski, „Obrazy nieplanowane”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Pradze trwa w najlepsze międzynarodowy festiwal fotografii. W tym roku praska publiczność będzie miała okazję zobaczyć także prace wybranych finalistów pięciu edycji Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Ekspozycja, przewrotnie odwołując się do pojęcia fotografii dokumentalnej, które stanowi hasło tegorocznej edycji Festiwalu Fotograf, nakreśla zjawiska, które pojawiły się w młodej, polskiej fotografii na przestrzeni ostatnich lat – mówi Agnieszka Dwernicka, prezeska FSW.

Wystawa została podzielona na dwie części, przedstawia zarówno eklektyczne, pełne niepokoju projekty, czerpiące z osobistych doświadczeń młodych artystów, jak i minimalistyczne, zimne analizy medium, którego właściwości znacznie wykraczają poza dokumentalny charakter prac. Szerokie spektrum podejmowanych wątków podejmowanych na wystawie przekłada się również na formalny kształt ekspozycji – obok fotografii zostaną pokazane również obiekty i video.

Zaczerpnięty ze sztuki Vaclava Havla tytuł wystawy ma charakter idiomatyczny. Z jednej strony podkreśla on wielość fascynujących twórców prądów z drugiej akcentuje prekariacką niepewność, która, towarzysząc na co dzień młodym artystom, automatycznie staje się ich podprogowym stymulantem – czytamy w kuratorskim komentarzu Jagny Lewandowskiej i Piotra Sikory.

Goście festiwalu będą mogli nie tylko zobaczyć prace polskich artystów, ale również spotkać się z nimi i porozmawiać o współczesnej fotografii. Dzień przed wernisażem odbędzie się dyskusja panelowa w praskim Pałacu Wystaw. W spotkaniu wezmą udział: Kaja Dobrowolska, Irenka Kalicka, Dominika Gęsicka, Dawid Misiorny, Łukasz Rusznica oraz Marek Kucharski. Prowadzenie: Alek Hudzik. Wstęp wolny.

Artyści: Kaja Dobrowolska, Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, Dominika Gęsicka, Irenka Kalicka, Diana Lelonek & Marek Kucharski, Łukasz Kuś, Dawid Misiorny, Łukasz Rusznica, Dominik Ritszel, Mateusz Sadowski.

Uporczywa niemożność koncentracji
Od 15 października do 8 listopada 2015 roku
Wernisaż: 15 października 2015 roku (godz. 18.00 – Galeria City Surfer Office, godz. 18.30 – Galeria Nevan Contempo)
Dyskusja panelowa: 14 października 2015 roku, godzina 19.00 (praski Pałac Wystaw)
Kuratorzy: Jagna Lewandowska, Piotr Sikora
Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych
Praga

Dodaj komentarz