• 2015-10-13

Behind the Curtain

Behind the Curtain to festiwal kina i sztuk audiowizualnych z Europy Środkowo-Wschodniej, którego 5. edycja odbędzie się w Birmingham w dniach 16–31 października. Podczas festiwalu będzie można zapoznać się zarówno z filmową klasyką z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i z najnowszymi produkcjami kina niezależnego oraz instalacjami wideo.

„Behin the Curtain” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Behin the Curtain” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem przedsięwzięcia jest organizacja non-profit Polish Expats Associattion, zajmująca się promocją polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Ideą Behind the Curtain jest prezentacja twórczości artystów z krajów takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Rosja.

Inicjatorką wydarzenia jest Alicja Kaczmarek, założycielka Polish Expats Associattion oraz Centrali – miejsca, które łączy w sobie funkcje galerii sztuki, księgarni, kawiarni oraz współczesnego centrum kultury. Celem ośrodka jest wspieranie i animowanie mniejszości narodowych oraz integracja ich ze społecznością brytyjską. Wszystko poprzez organizację różnego rodzaju warsztatów, konferencji i seminariów oraz współpracę z artystami.

Przełamanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów to jeden z głównych celów naszych działań. Organizacja festiwalu to idealny sposób na zainteresowanie Brytyjczyków kulturą wschodnioeuropejską, a tym samym na spowodowanie zmiany w postrzeganiu obywateli z tej części Europy przez mieszkańców Birmingham – wyjaśnia Szefowa Centrali.

W programie tegorocznej edycji Behind the Curtain znalazł się między innymi film Bogowie Łukasza Palkowskiego uhonorowany Złotymi Lwami w 2014 roku oraz nowatorska produkcja Kebab i Horoskop Grzegorza Jaroszuka. W Birmingham będzie można zapoznać się także z twórczością Juliana Józefa Antoniszczaka oraz Macieja Piątka. Julian Józef Antonisz (Antoniszczak) tworzył swoje filmy bez użycia kamery – rysował, malował bądź wydrapywał poszczególne kadry bezpośrednio na taśmie filmowej. Pracował w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku. Natomiast Maciej Piątek to współczesny artysta audiowizualny działający głównie w Wielkiej Brytanii.

Eastern European Festival, Behind the Curtain
Od 16 do 31 października 2015 roku E
Organizator: Polish Expats Associattion
Birmingham

Dodaj komentarz