Co ukryte. Aktualna Sztuka ze Śląska

Co ukryte. Aktualna sztuka ze Śląska prezentuje młodych twórców środowiska polskiego zagłębia górniczego. 10 twórców wybranych przez dwie kuratorki Małgorzatę Gołębiewską i Martę Kudelską, a także Marcina Gołębiewskiego pokaże ponad 30 prac w szerokim zakresie technik warsztatowych. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Łukasz Surowiec, „Chujowa górka” z cyklu „Zielnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Surowiec, „Chujowa górka” z cyklu „Zielnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka prac oscyluje wokół analizy tożsamości, osobistych historii czy nietypowego krajobrazu zieleni śląskiej, osadzając widza w obiektach inspirowanych praktykami szamańskimi. Bartosz Zaskórski pokaże obiekt/słuchowisko będący przekazem miłosnych historii. Natalia Bażowska w cyklu obrazów m.in. Kiełkowanie, Połączeni interpretuje stan psychofizyczny ciała. Interesujący jest w tym kontekście niewygodny, niedopasowany do ciała, subwersywny symbol czasów, czyli Fotel do pracowni twórcy Bartka Buczka. Alicja Boncel zaprosi do magicznego gabinetu, swojej instalacji dyplomowej, a Daria Malicka z Bartkiem Buczkiem ukażą niewielką rzeźbę, niby-biżuterię, tzw. Sygnet Złego. Równie zaskakującą pracą będzie rzeźba kury Doroty Hadrian o tytule Wschód słońca. Łukasz Surowiec w obrazach-obiektach Chujowa górka z cyklu Zielnik ponownie odniesie się do tematu problematyki społecznej. Wątek ten widoczny będzie także w fotografiach kobiet Mateusza Hajmana i video Dominika Ritszela.

Wystawa ta jest pewną retrospektywą młodego pokolenia mierzącego się nie tylko z konkretnym terenem i jego obecnymi uwarunkowaniami, ale i z nową legendą katastroficznej wizji Śląska.

Co ukryte. Aktualna Sztuka ze Śląska
Kuratorki: Małgorzata Gołębiewska, Marta Kudelska
Koordynacja: Marcin Gołębiewski
Od 16 października do 15 listopada 2015 roku
Wernisaż: 15 października 2015 roku, godzina 19.30
Państwowa Galeria Sztuki
Sopot

Dodaj komentarz