• 2015-10-12

Miecze Europy

15 października w Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta nowa wystawa czasowa Miecze Europy. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad pięćdziesiąt replik mieczy z różnych okresów i różnych części naszego kontynentu.

„Miecze Europy” (źródło: materiały prasowe)

„Miecze Europy” (źródło: materiały prasowe)

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą historią broni, poznać jej ewolucję na przestrzeni 3400 lat. Dowiedzą się jak zmieniały się miecze – te historyczne – na przestrzeni tysiącleci, jak myśl techniczna wpływała na ich ewolucję. Bogaty materiał merytoryczny uzupełnią repliki mieczy. Wykonano je zgodnie ze wszystkimi arkanami sztuki. Miecze z brązu zostały odlane, a te ze stali wykute i zahartowane. Często nawet zamawiano je w kraju, z którego pochodził oryginał. Wystawa stanowi doskonałą okazję do odwiedzenia muzeum. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy mieczy otrzymają wspaniałą możliwość obejrzenia w jednym miejscu tak bogatego zbioru. Początkujący entuzjaści, otrzymają mocny fundament pod dalszy rozwój pasji, a ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z mieczami, być może zostaną pasjonatami broni białej?

„Miecze Europy” (źródło: materiały prasowe)

„Miecze Europy” (źródło: materiały prasowe)

W XXI wieku miecze nadal funkcjonują w zbiorowej świadomości mieszkańców niemal całego świata. To po nie sięgają autorzy powieści, nie tylko historycznych, ale i fantasy. Obok Excalibura, Durandala, La Tizony czy Joyeuse pojawił się Narsil, który co prawda pękł pokonując Saurona, jednak narodził się na nowo jako Anduril podkreślając prawo Aragorna do dziedzictwa przodków. Miecze pojawiają się też niejednokrotnie w odległej przyszłości, chociaż by w sławnej sadze Gwiezdne wojny Georga Lucasa. Pomimo, że stal została zastąpiona promieniem lasera, to magia miecza nadal wspiera głównych bohaterów.

Wystawa Miecze Europy
Od 15 października 2015 roku do stycznia 2016 roku
Otwarcie: 15 października 2015 roku, godz. 17.00
Muzeum Wojska
Białystok

Dodaj komentarz