• 2015-10-12

Fiński zespół teatralny w Cricotece

Już wkrótce będzie można zobaczyć fiński Teatr Mill na jedynych w Polsce, gościnnych występach w krakowskiej Cricotece. Spektakl Case Gala grany będzie 16 i 17 października o godz. 19.00.

„Case Gala” (źródło: materiały prasowe)

„Case Gala” (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Case Gala to sceniczna karuzela obracająca widzów wokół pokoi świadomości. Fiński Teatr Mill w swoim performansie prezentuje kolaż historii rodziny, przez którą maszeruje wspólna historia Europejczyków oraz ludzkości. Aktorzy i marionety razem z obiektami oraz muzyką wyczarowują na scenie eksperyment, wymykający się wszelkim definicjom. Spektakl powstał pod silnym wpływem twórczości Tadeusza Kantora, jego myślenia o marionecie oraz o teatrze ubogim. Artyści podchwytują Kantorowski temat śmierci i pamięci oraz ich wpływu na życie codzienne.

„Case Gala” (źródło: materiały prasowe)

„Case Gala” (źródło: materiały prasowe)

Myllyteatteri – Teatr Mill to fiński zespół teatralny z Helsinek, który tworzy spektakle wyjątkowe pod względem użycia środków wizualnych oraz muzycznych. Spektakle Grupy znane zarówno w Finlandii, jak i za granicą. Ich największa produkcja to Boska Komedia Dantego, wydarzenie powstałe jako koprodukcja fińsko-portugalsko-grecka. Performans odniósł wielki sukces w Portugalii, zdobył też nagrodę za najlepszy spektakl w macedońskim festiwalu Skupi ITF (2012). W Finlandii Myllyteatteri jest znany nie tylko ze spektakli, ale także z monumentalnego happeningu site-specific Tragedy Comeptition (2008). Liderem grupy jest dramatopisarka i reżyserka – Miira Sippola, uczestniczka warsztatów o twórczości Kantora prowadzonych w 2012 roku w Cricotece przez Bogdana Renczyńskiego, aktora teatru Cricot 2.

Aktorzy: Jaakko Kiljunen, Paula Koivunen, Kaisa-Liisa Logrén, Jarkko Nyman, Niina Tamminiemi, Ulla Raitio, Yuko Takeda, Idalotta Backman, Henna Kaikula ja Pilvi Hämäläinen.

Case Gala
16, 17 października 2015 roku, godz. 19.00
Reżyseria: Miira Sippola
Dramaturgia: Titta Halinen
Scenografia, kostiumy, marionety:  Łukasz Trzciński
Dźwięk: Joonas Outakoski
Światło: Luca Sirviö
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz