Magdalena Snarska w Częstochowie

22 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa, rysunku i pasteli. Autorką prac na wystawie jest Magdalena Snarska, która pokaże swoje dzieła z lat 2011–2015.

Magdalena Snarska, „Lśnienie 1.3”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Snarska, „Lśnienie 1.3”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Magdaleny Snarskiej powstały w latach 2011–2015 i pochodzą z kilku cyklów: malarskich, jak Koloryt światła i Lśnienie, rysunkowego – Odyseja wewnętrzna oraz cyklów pasteli pt. Misterium nocy i Misterium dnia. Obrazy wydają się geometrycznymi abstrakcjami, choć autor tekstu do katalogu wystawy, prof. Janusz Karbowniczek wskazuje inną interpretację tych dzieł.

To wyraźna propozycja pejzażowa o romantycznym rodowodzie; przedstawienie, które powstało z fascynacji jego klimatem, z zachwytu nad wyjątkowością chwili, z emocjonalnego przeżycia miejsca. W swej widzialności jest metaforą pejzażu sprowadzonego do przestrzeni: pod i nad horyzontem. Strategiczne centrum wydarzenia – linia rozdzielająca obie przestrzenie wyznacza magiczne miejsce zetknięcia się dwóch stref: światła i mroku, nieba i wody, sacrum i profanum, a zarazem dwóch struktur budujących sens przesłania – pisze prof. Janusz Karbowniczek.

Magdalena Snarska – jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Malarstwa, Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zrealizowała przewody naukowe w dyscyplinie sztuki piękne – malarstwo; w 1997 – przewód doktorski, w 2006 – przewód habilitacyjny.  Z częstochowską uczelnią związana jest od ponad trzydziestu lat. W 1988 roku zrealizowała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego i została zatrudniona w macierzystej uczelni. Prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Pełni funkcję Prodziekana ds. Studenckich. Uprawia malarstwo i rysunek. Swoją twórczość prezentowała na 20 wystawach indywidualnych. Wzięła udział w 88 wystawach zbiorowych. Wielokrotnie nagradzana, ostatnio w 43. Ogólnopolskim Salonie Zimowym Radom 2014 oraz nominowana w VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2014.

Magdalena Snarska, Wystawa malarstwa, rysunku i pasteli
Od 22 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 22 października 2015 roku, godzina 18.00
Sala Poplenerowa
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz