Co Bóg zrobił szympansom?

Co Bóg zrobił szympansom? Jerzy Sosnowski, ceniony powieściopisarz i popularny dziennikarz radiowej Trójki, frapująco zadaje pytania fundamentalne, zapraszając w podróż po odmętach wiary, niewiary i kultury.

Jerzy Sosnowski, „Co Bóg zrobił szympansom?” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Sosnowski, „Co Bóg zrobił szympansom?” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

O jakim zjawisku mówimy, używając słowa „religia”? Dlaczego niektórzy ludzie Boga nie potrzebują? Czym jest dzisiejszy zamęt, czyli równoczesne „ożywienie” i „agonia” religijności? Na czym polega wiara bez Kościoła: marzenie o spokojnym wyznawaniu wiary bez irytującego współwyznawcy, drażniącego kaznodziei, kontrowersyjnego biskupa? Co może się kryć za fascynacją Judaszem? Czy sztuka to córka religii?

Zbiór esejów Jerzego Sosnowskiego to napisana z dużą kulturą i wyczuciem, pasjonująca próba spojrzenia na naszą współczesność przez pryzmat wszystkiego, co łączy się z wiarą i religią. Powstała książka, którą powinien przeczytać każdy bez względu na światopogląd. A jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy ta książka jest dla niego, jego wątpliwości ma szanse rozproszyć pierwszy tekst, w którym autor stawia naprzeciw siebie wierzącego i niewierzącego, analizując to, co mogą o sobie nawzajem pomyśleć nim padnie między nimi pierwsze słowo. Obaj stają na terenie zaminowanym, gdzie nie tylko rozmowa, lecz gest staje się odniesieniem do kwestii, która dzieli: Bóg jest czy też nie.

Sosnowski, roztaczając cały wachlarz rodzajów wiary i powodów niewiary, nie zapominając, że wnętrze człowieka pozostaje nierozstrzygalną tajemnicą, prowadzi czytelnika przez labirynt kwestii istotnych dla nas wszystkich. W tę fascynującą, opisaną komunikatywnym językiem podróż Jerzy Sosnowski wplata myśli Tischnera i Kingi Dunin, płyty Pink Floydów i wiersz Barańczaka, pop-proroctwa współczesnych celebrytów i Traktat teologiczny Miłosza. Osobiste wątki z wypraw do Izraela sąsiadują tu ze sławnymi Dezyderatami, wyśpiewanymi przez Piwnicę pod Baranami przed Janem Pawłem II. Niezwykła opowieść o poetce Marii Komornickiej, która zakwestionowała własną płeć, podpisując się Piotr Odmieniec Włast, towarzyszy historii biblijnej Maryi – Miriam. Serial Z archiwum X łączy się z sadystyczną Pasją Mela Gibsona i opisem słynnego obrazu Rafaela Przemienienie Pańskie. Znajdziemy też Derridę i radiową rozmowę o książce de Waala na temat szympansów bonobo i… Szekspira. Wszystko to podane przez autora językiem eleganckim, z dużą kulturą i taktem. Sosnowski nie ośmiesza i nie obraża ani wierzących, ani niewierzących, ani tych, którzy co niedziela słuchają kazania w kościele, ani tych, którzy usytuowali się poza nim. Jednym i drugim uświadamia za to, jak wiele nas łączy i pozostaje do wspólnego przemyślenia.

Jerzy Sosnowski – pisarz i dziennikarz radiowy. Z wykształcenia polonista, był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielem w szkole średniej, publicystą „Gazety Wyborczej”, krytykiem literackim i dziennikarzem telewizyjnym. Jest autorem m.in. Apokryfu AgłaiWielościanu, tomu opowiadań Linia nocnaPrądu zatokowego oraz autobiografii duchowej pt. Ach. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2001). W 2006 roku otrzymał Złoty Grot – nagrodę Stowarzyszenia Sztuka-Edukacja-Promocja „dla twórcy, którego działalność i dokonania inspirują do aktywności młodych humanistów”. Jego książki były tłumaczone na języki: serbski, rosyjski, węgierski.

Jerzy Sosnowski, Co Bóg zrobił szympansom?
Premiera: 30 września 2015 roku
Wielka Litera

Dodaj komentarz