• 2015-10-10

Akcja 518

17 października w ramach Festiwalu Nowi Warszawiacy startuje nowy projekt – Akcja 518. Jego formą będą tematyczne wycieczki autobusem linii 518 z Dworca Centralnego na Białołękę.

„Akcja 518” − logo wydarzenia (źródło: materiały prasowe)

„Akcja 518” − logo wydarzenia (źródło: materiały prasowe)

Akcja 518 jest działaniem performatywnym w przestrzeni autobusu komunikacji miejskiej. W cztery kolejne soboty organizatorzy zapraszają pasażerów na wycieczkę na Białołękę – do dzielnicy, w której mieszka duża liczba osób spoza Warszawy. Autobus 518 przejedzie przez całe miasto, zaczynając od ikony stolicy – Dworca Centralnego, przez Śródmieście, Stare Miasto, Muranów aż na Białołękę. To pozwoli przyjezdnym poznać Warszawę oraz spojrzeć na dzielnice, w których na co dzień się nie bywa.

Do każdej z czterech wycieczek zaproszone zostały osoby, dla których Warszawa i zmiany w niej zachodzące mają istotne znaczenie. Są to dziennikarze, pisarze i aktywiści miejscy. Pokażą uczestnikom Warszawę z różnych perspektyw: jako stolicę mody, przestrzeń pracy i życia dla młodych ludzi zaczynających karierę w wielkim mieście, czy miejsce z ukrytą tajemnicą i ciekawą historią.

Podczas pierwszego spotkania przewodnikiem niezwykłej podróży śladami warszawskiej mody w czasach PRL będzie Aleksandra Boćkowska, autorka książki To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL. Postara się ona pokazać, w jaki sposób przyjezdni tworzyli warszawską modę, jakie były jej uwarunkowania i dlaczego w tym okresie moda miała tak wielkie znaczenie dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.

Akcja 518
17, 24, 31 października i 7 listopada 2015 roku, godz. 11.00
Pętla autobusowa przy Dworcu Centralnym
Festiwal Nowi Warszawiacy
Wstęp: ważny bilet autobusowy

Dodaj komentarz