• 2015-10-10

Kino amerykańskie we Wrocławiu

6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20–25 października. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów: 52 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, jeden z nich ma światową, a cztery – europejską premierę.

6. American Film Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. American Film Festival – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: dzieła zarówno uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne podzielone na 11 sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce dalekiej od potocznych schematów. Kulturotwórczy potencjał wrocławskiego festiwalu docenił m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, nominując go w tym roku do swoich nagród w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe oraz amerykański magazyn „MovieMaker”, który umieścił AFF na liście 25 Coolest Film Festivals 2015.

Festiwal otworzy polska premiera filmu Carol Todda Haynesa o romansie zamożnej mieszkanki Nowego Jorku (Cate Blanchett) i młodej pracownicy domu handlowego (Rooney Mara – nagroda aktorska w Cannes). Jest to opowiedziane w konwencji melodramatu studium relacji płciowych i klasowych w Ameryce lat 50. 25 października, na zakończenie festiwalu, zostanie pokazany film Steve Jobs – portret wizjonera epoki cyfrowej w reżyserii Danny’ego Boyle’a (TrainspottingSlumdog. Milioner z ulicy). W tytułowej roli będzie można zobaczyć Michaela Fassbendera, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Kate Winslet i Jeff Daniels.

Sercem festiwalu są dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentująca panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów), oraz American Docs z najgłośniejszymi amerykańskimi dokumentami sezonu (13 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o Nagrody Publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

Jak co roku AFF przyzna swoją nagrodę Indie Star Award dedykowaną wybitnym twórcom niezależnego kina amerykańskiego, która w tym roku wyjątkowo trafi do dwóch reżyserów: nowojorskiego mistrza Hala Hartleya nazywanego „Godardem z Long Island” i związanego z Austin wybitnego filmowca średniego pokolenia Davida Gordona Greena. Obaj twórcy będą gośćmi festiwalu, odbędzie się też krótki przegląd ich filmów. Swoją europejską premierę będzie miał Our Brand is Crisis – najnowszy film Davida Gordona Greena, satyra polityczna z Sandrą Bullock jako neurotyczną szefową kampanii prezydenckiej w Boliwii. Pokazany zostanie również najnowszy film Hartleya Ned Rifle, domykający trylogię o ekscentrycznej rodzinie Grimów.

W ramach 6. AFF odbędą się także retrospektywy: kina niezależnych czarnoskórych reżyserek oraz reżyserskiego dorobku giganta kina amerykańskiego Clinta Eastwooda, który obchodzi właśnie 85. urodziny.

W programie również inne głośne produkcje, pokazywane w sekcjach Highlights, Festival Favorites czy Special Docs, m.in.: nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz Opiekun (Chronic) Michela Franco z Timem Rothem w tytułowej roli; bezapelacyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Sundance (Grand Jury Prize i Nagroda Publiczności) Earl i ja, i umierająca dziewczyna (Me and Earl and the Dying Girl) Alfonso Gomez-Rejona o trudnej konfrontacji młodych ludzi ze śmiercią rówieśniczki; laureat Teddy Award na tegorocznym Berlinale – Bachor (Nasty Baby) Sebastiána Silvy o potrójnym rodzicielstwie pary gejów i ich przyjaciółki, przewrotny portret liberalnego pokolenia, które porzuca ideały, gdy tylko poczuje zagrożenie swojej pozycji społecznej; czy dokument laureatki Oscara Amy Berg Ofiary proroka (Prophet’s Prey) o wielbionym przez tłumy przywódcy mormońskiej sekty, skazanym na wieloletnie więzienie za pedofilię i udział w gwałcie.

6. American Film Festival
Od 20 do 25 października 2015 roku
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz