Street art w obiektywie Marthy Cooper

Przez ostatnie cztery dekady nowojorska fotoreporterka Martha Cooper dokumentowała rozwój street artu oraz graffiti. Fotografowała zarówno nielegalne początki sztuki ulicy, jak i jej późniejsze, powszechnie akceptowane oblicze.

Fot. Martha Cooper (źródło: CNN Style)

Fot. Martha Cooper (źródło: CNN Style)

Martha Cooper po raz pierwszy zetknęła się ze światem street artu oraz graffiti pod koniec lat 70., gdy pracowała na zlecenie „The New York Post”. Pracowała wówczas nad reportażami związanymi z życiem codziennym mieszkańców Nowego Jorku.

Podczas pracy spotkała młodego artystę graffiti, znanego jako HE3, który zaznajomił ją ze swoimi tagami – stylizowanymi inicjałami wykonanymi w technice graffiti. HE3 przedstawił ją również najsłynniejszym artystom ulicy tego czasu, którymi byli Dondi i Blade.

Cooper zafascynowała się wykreowanym i współtworzonym przez nich w Nowym Jorku podziemnym światem subkultury. Nocami odwiedzała z grafficiarzami stacje metra, by dokumentować ich przy pracy.

W wieku 72 lat artystka wcale nie wydaje się być zmęczona i nadal kontynuuje rozpoczęty przez siebie cykl. Wskazuje na projekt GIF-iti autorstwa INSA oraz Yarn Bobming w wykonaniu Olek’a jako na przykłady twórczego przekraczania granic sztuki. (…) Niebawem ukaże się trzecie wydanie Subway Art – albumu Marthy Cooper dokumentującego powstanie street artu oraz graffiti w Nowym Jorku, który zostanie wzbogacony jej rzadkimi, archiwalnymi zdjęciami.

Warto wspomnieć również o innych pracach Marthy Cooper. Wśrod nich znajduje się cykl Going Postal poświęcony wlepkom oraz Tag Town, który pozwala przyjrzeć się z bliska najczęściej pojawiającym się w przestrzeni publicznej Nowego Jorku tagom. Obecnie Cooper pracuje nad wystawą zatytułowaną Kids, która będzie dotyczyć drugiej strony życia młodzieży nowojorskiej w latach 70.

Autor: Zahra Jamshed
Źródło: CNN Style (http://edition.cnn.com/style)

Dodaj komentarz