Polscy artyści na biennale sztuki Jeune Création Européenne

Prace ośmiu artystów będą reprezentować Polskę podczas międzynarodowego biennale sztuki Jeune Création Européenne, które rozpocznie się 14 października w Paryżu. Wystawa odbędzie się również we Francji, Danii, Polsce, na Łotwie, we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii. W Polsce biennale będzie gościć we Wrocławiu, gdzie odbędzie się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miłosz Flis, „Kapsuły”, instalacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miłosz Flis, „Kapsuły”, instalacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podświadomość i intuicja wobec racjonalizmu i konceptualizmu; prywatność i intymność obok uniwersalizmu i odwołań do historii, literatury, filozofii i dziejów myśli. A także poszukiwania formalne, neo-materializm, echa ready made, obiektów znalezionych, gra ze skalą i przestrzenią oraz z samym medium, zbliżone czasem do eksperymentów paranaukowych. Zaproszonych do projektu ośmiu artystów cechuje różnorodność postaw artystycznych, indywidualizm, odwaga w podejściu do medium a także wyjście poza instytucjonalne ramy sztuki. Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka – prace tych artystów przez dwa lata będą prezentowane w kolejnych krajach uczestniczących w projekcie.

Jeune Création Européenne, Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, jest unikatowym międzynarodowym projektem artystycznym. Założeniem i główną ideą wystawy jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżnej, przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu, która pozwala na promocję artystów zarówno w środowiskach artystycznych jak wśród bardzo szerokiej publiczności odwiedzającej ekspozycję w każdym z krajów. JCE to projekt organizowany od 2000 roku przez przylegające bezpośrednio do Paryża miasto Montrouge i prezentowany w kolejnych miastach europejskich. Każdy kraj reprezentowany jest przez kilku artystów podczas przemieszczającej się przez dwa lata przez Europę ekspozycji.

Co roku przy okazji otwarcia wystawy międzynarodowe jury przyznaje nagrody dla najlepszych artystów biennale. W tym roku w składzie jury znaleźli się Alexia Fabre, główna kuratorka muzeum sztuki współczesnej MAC/VAL (przewodnicząca jury), Marie Cécile Burnichon, odpowiedzialna za dział sztuk wizualnych w Institut Français, Etienne Comar, scenarzysta i producent, artyści z None Futbol Club, Pia Viewing, kuratorka z Jeu de Paume, polska artystka pracująca w Paryżu Angelika Markul, Vittoria Matarrese, odpowiedzialna za program kulturalny Palais de Tokyo, pisarz i dziennikarz Christophe Rioux oraz Matthieu Lelievre z paryskiej galerii Taddaeus Ropac.

W Polsce biennale organizowane jest przez Galerię Miejską we Wrocławiu i odbędzie się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w dniach 30 czerwca – 31 lipca 2016 roku, w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Otwarciu wystawy w Polsce będzie towarzyszyć dodatkowo instalacja w przestrzeni publicznej autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai. Kuratorką polskiej ekspozycji jest Ewa Sułek, historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Cambridge.

Otwarcie biennale JCE odbędzie się 14 października w Paryżu-Montrouge w centrum sztuki Beffroi (wystawa potrwa do 3 listopada), skąd przemieści się w 2016 roku kolejno do Danii (Hjoerring), Polski (Wrocław), na Łotwę (Cesis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej JCE – Jeune Création Européenne
Otwarcie biennale: 14 października 2015 roku
Le Beffroi – Ville de Montrouge
Paryż

Dodaj komentarz