• 2015-10-09

II Sezon Mistrzów: świat miejscem prawdy

Instytut Grotowskiego zaprasza na II Sezon Mistrzów odbywający się pod hasłem Świat miejscem prawdy. W programie m.in. spektakle w reżyserii Roberta Bacciego, Lecha Raczaka i Theodorosa Terzopoulosa, a także spektakle Teatru ZAR. Będą one prezentowane nie tylko w Instytucie Grotowskiego, ale także we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i na Dworcu Świebodzkim.

„Plac Wolności”, fot. Tomasz Augustyn (źródło: materiały prasowe)

„Plac Wolności”, fot. Tomasz Augustyn (źródło: materiały prasowe)

II Sezon Mistrzów rozpocznie spektakl Teatru ZAR. Od 8 do 10 października o godz. 19.00 na Dworcu Świebodzkim będzie prezentowany Anhelli. Wołanie / Breslau 1945. Twórcy dedykują spektakl Wrocławiowi oraz tym jego mieszkańcom, którzy do niego przybyli po drugiej wojnie światowej. Stąd w tytule nowy człon – Breslau 1945. Miejsce prezentacji zostało wybrane nieprzypadkowo. Spektakl będzie można zobaczyć na Dworcu Świebodzkim, gdzie siedemdziesiąt lat temu ludzie z Ziem Wschodnich, zmuszeni do opuszczenia domów, wysiadali z pociągów, by zamieszkać w obcym, zniszczonym mieście, które z czasem uczynili swoim.

Kolejne prezentacje odbędą się w Studiu Na Grobli, gdzie Teatr ZAR pokaże w dniach 16–18 oraz 20–21 października o godz. 19.00 Armine, Sister. Spektakl jest osią projektu Teatru ZAR poświęconego historii i kulturze Ormian. Odnosi się do przeszłości narodu ormiańskiego zamieszkującego Anatolię oraz dokonanej na Ormianach na początku XX wieku planowej eksterminacji. Projekt Armine, Sister podejmuje kwestie „milczenia Europy”, a zarazem refleksję na temat bycia świadkiem oraz dziedziczenia świadectwa.

Od 23 do 25 października w Studiu Na Grobli odbędzie się pokaz studyjny W świetle. Wariacje włoskiego Teatru Era w reżyserii Roberta Bacciego. Dwie pary niewidomych przybywają do miejsca, w którym toczy się gra o możliwość odzyskania wzroku. Zasady opisane są w książce zatytułowanej W świetle. Aby wygrać, należy przejść siedem prób: rywalizacji, zdrady, okrucieństwa, pogardy, przemocy, krętactwa, strachu przed śmiercią. Na ten pokaz wstęp jest wolny. 23 października przedstawienie odbędzie się o godz. 21.00, w pozostałe dni o godz. 19.00.

W ramach II Sezonu Mistrzów zaprezentowane zostaną trzy spektakle w reżyserii Lecha Raczaka. 6 listopada Spisek smoleński, który zostanie zaprezentowany w Sali Teatru Laboratorium o godz. 19.00. Reżyser tak mówi o swym dziele: „Nie mity smoleńskie są treścią spektaklu (choć muszą się w nim pojawić), ale ludzkie postawy, uczucia, poglądy i ich źródła. Trzeba spróbować gorzkich wód tych źródeł, by bez złości, wręcz wyrozumiale, pojąć i ocenić. Powtórzmy: litość i trwoga splecione w nierozerwalny węzeł są istotą teatralnych przeżyć”.

Dzień później, o godz. 18.00 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (Scena Na Strychu) zaprezentowany zostanie Misterium buffo. To najgłośniejsze i najbardziej emblematyczne, sztandarowe przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997).

8 listopada o godz. 19.00 Teatr Trzeci Lecha Raczaka zaprezentuje w Sali Teatru Laboratorium Ach… Żyliśmy. Stefan Drajewski w 2014 roku w następujący sposób opisywał spektakl: „To esej Raczaka na temat ulotności i pamięci, przeszłości i teraźniejszości teatralnej alternatywy, uwikłania artysty w politykę. To przypomnienie, że teatr «robi się» z niczego. Wystarczy trójka aktorów, dwa stoły, wiadro, kilka par nożyczek… I idea, którą artyści pragną zarazić publiczność”.

Od 4 do 6 grudnia o godz. 19.00 grecki mistrz Theodoros Terzopoulos wraca do Wrocławia ze spektaklem Mauzer. Ta sztuka polityczna uważana za kluczowe dzieło Müllera, zajmuje istotne miejsce na mapie współczesnego dramatu. Biorąc za punkt wyjścia historyczny kontekst wojny domowej między bolszewikami a zwolennikami władzy cara, Müller snuje rozważania na temat etyki rewolucji, dogmatyzmu ideologii, upadku znaczenia życia ludzkiego i porażki komunizmu.

II Sezon Mistrzów zakończy się 11 i 12 grudnia o godz. 19.00 ponownie w Sali Teatru Laboratorium spektaklem Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie. Tytuł przedstawienia jest metaforą potrzeby samobójstwa i stanu samobójczego – siły fatalnej, siły zbawiennej, trzymającej każdego przy życiu. Podstawowa linia struktury muzycznej spektaklu zbudowana została w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Energia opracowanej muzyki wiele zawdzięcza Erikowi Satie i jego rozpoznaniu siły, jaką niesie każda kropla dźwięku. Tradycyjny materiał muzyczny przetworzono tu jednak w formę współczesną i dopełniono intensywną partyturą ruchową.

Prezentacjom teatralnym towarzyszyć będą pokazy filmowe: 15 października film dokumentalny Pieśń pamięci poświęcony projektowi Armine, Sister Teatru ZAR, 29 października zapis spektaklu Alarm Teatru Attis w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa, a 5 listopada zapis spektaklu Plac Wolności w reżyserii Lecha Raczaka, zrealizowany w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Wszystkie pokazy odbędą się o godz. 19.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego.

II Sezon Mistrzów. Świat miejscem prawdy
Od 8 października do 12 grudnia 2015 roku
Instytut Grotowskiego
Wrocław

Dodaj komentarz