Nobel dla Aleksijewicz

Dziś o godz. 13.00 ogłoszono, że tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Swietłana Aleksijewicz. Białoruska autorka literatury faktu została doceniona „za polifonię głosów, pomnik wystawiony cierpieniu i odwagę w dzisiejszych czasach”.

Swietłana Aleksijewicz, fot. Elke Wetzig (źródło: Wikimedia Commons)

Swietłana Aleksijewicz, fot. Elke Wetzig (źródło: Wikimedia Commons)

Pisarka urodziła się w 1948 roku. Debiutowała w 1983 roku książką Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, którą oparła na wywiadach z setkami kobiet uczestniczącymi w drugiej wojnie światowej. Była to pierwsza część cyklu zatytułowanego Głosy Utopii, w którym przedstawia Związek Sowiecki z perspektywy jednostki. Inne książki należące do tego cyklu to Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, Cynkowi chłopcy, Czasy secondhand czy Ostatni świadkowie.

Aleksijewicz pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu.

Jest laureatką międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a. Dwukrotnie otrzymała też Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego (za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety w 2011 roku i Czasy secondhand w 2015 roku), a także Nagrodę Angelusa.

Z powodu krytyki reżimu Aleksijewicz żyje za granicą, w różnych miejscach na świecie.

Literacka Nagroda Nobla dla Swietłany Aleksijewicz
8 października 2015 roku

Dodaj komentarz