Rewizja sprawy Meursaulta

Właśnie ukazała się powieść Sprawa Meursaulta algierskiego pisarza Kamela Daouda. Książka jest gniewną, poetycką rewizją Obcego Alberta Camusa.

Kamel Daoud, „Sprawa Meursaulta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kamel Daoud, „Sprawa Meursaulta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zanim opowiem ci tę historię, krótkie streszczenie: mężczyzna, który umie pisać, zabija Araba, który tego dnia nie ma nawet imienia – jakby zawiesił je na gwoździu przed wejściem na scenę – po czym zaczyna tłumaczyć, że to przez Boga, który nie istnieje, przez to, co właśnie zrozumiał w słońcu, oraz dlatego, że sól morska szczypała go w oczy.

Harun, brat mężczyzny zamordowanego przez Meursaulta na algierskiej plaży, siedząc w barze, opowiada nieznajomemu o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Jak to się stało, że nazwisko zabójcy przeszło do historii, a imię jego ofiary zupełnie przemilczano?

Nawiązując po mistrzowsku do dzieł Camusa (nie tylko do Obcego, ale i do Upadku), Kamel Daoud stworzył wielowymiarowy obraz niedawnej historii i współczesności Algierii. Przede wszystkim jednak napisał piękną, przejmującą opowieść o bólu, utracie i ulotności ludzkiej egzystencji.

Trzeba zuchwałości, by wziąć się za Obcego i wywrócić go na nice! Kamel Daoud się ośmielił, i dobrze zrobił.

Pierre Assouline

Kamel Daoud (ur. 1970 r.) jest algierskim dziennikarzem, współpracuje z gazetą „Le Quotidien d’Oran”. Mieszka w Oranie. Napisał zbiór opowiadań Le Minotaure 504Sprawa Meursaulta jest jego pierwszą powieścią, za którą otrzymał wiele nagród, m.in. Prix des Cinq Continents i Nagrodę Goncourtów za debiut. Prawa do jej wydania zostały sprzedane do blisko trzydziestu krajów.

Kamel Daoud, Sprawa Meursaulta
Premiera: 5 października 2015 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz