Wonder’ land

16 października Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wernisaż wystawy Ani Gubernat i Magdaleny Kmiecik pt. Wonder’ land.

Ania Gubernat, Magdalena Kmiecik, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora_

Ania Gubernat, Magdalena Kmiecik, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora_

Pojęcie domu kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, schronienia i stabilności. Oswajanie przestrzeni, jej zajmowanie i zasiedlanie buduje nowy porządek miejsca, które staje się obszarem pewnym i znanym. We współczesnej kulturze relacje człowieka z przestrzenią zaczęły przybierać różne formy, a znaczenie domu nabrało nowych walorów. Człowiek XXI wieku to wędrowiec-turysta, często zmieniający miejsca zamieszkania, migrujący w poszukiwaniu lepszego życia, niemogący osiągnąć satysfakcji. Ciągłe definiowanie swojej przestrzeni na nowo prowadzi do poczucia bezdomności, a co za tym idzie – samotności.

Osią projektu jest archiwalne zdjęcie rodzinne, pochodzące z mitycznej podróży do Nowego Jorku, wokół którego artystki budują swój wonderland, wyimaginowaną krainę, przestrzeń marzeń i pragnień. Nostalgię za miejscami z naszych wspomnień i ciekawość tych, których jeszcze nie znamy. Tęsknotę za naturą i doskonałością. Wonder’ land to próba zmierzenia się ze swoimi marzeniami, z osobistym mitem raju. Powstały w wyniku dialogu artystek i wykorzystujący różne media projekt, ma charakter otwartego krajobrazu, mapy emocji, którą da się w nieskończoność rozbudowywać.

Ania Gubernat – urodziła się w 1984 roku w Gliwicach. W 2008 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP). Od 2015 roku jest doktorantką na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Studiach Doktoranckich na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu.

Magdalena Kmiecik urodziła się w 1985 roku. Obroniła dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Fotografia) i dyplom magisterski na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii na Wydziale Fotografii. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Ana Gubernat, Magdalena Kmiecik, Wonder’ land 
Od 16 października do 30 listopada 2015 roku
Wernisaż: 16 października 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Ida Smakosz
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz