Wejście od podwórza – Kolekcja Kamili Szejnoch

Ruszył już kolejny projekt artystyczny w ramach programu Wrocław – wejście od podwórza. Tym razem z artystyczną interwencją w przestrzeń miasta – także społeczną – wyszła Kamila Szejnoch ze swoim projektem pt. Kolekcja. 8 października w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbędzie się wernisaż towarzyszący projektowi.

Kamila Szejnoch, projekt „Kolekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamila Szejnoch, projekt „Kolekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez cały wrzesień w podwórku pomiędzy placem Zgody a ulicami Komuny Paryskiej trwały przygotowania do prezentacji Kolekcji Kamili Szejnoch. Założeniem tego projektu jest nawiązanie kontaktu pomiędzy podwórkiem a pobliskim Muzeum Etnograficznym. Na podwórku pojawią się niektóre motywy i przedmioty z kolekcji muzealnych, a jednocześnie w przestrzeni muzealnej powstanie wystawa złożona z przedmiotów codziennego użytku wypożyczonych od mieszkańców podwórza.

Projekt polega na „wymianie” pomiędzy Muzeum Etnograficznym a sąsiadującym podwórkiem, ale też podejściu do współczesnych przedmiotów jak do żywej etnografii. Z jednej strony powstaje kolekcja społeczna, złożona z przedmiotów wypożyczonych od mieszkańców, np. podarunków, pamiątek z podróży czy fotografii rodzinnych, które będą pokazane na wystawie w muzeum – mówi Kamila Szejnoch.

Kamila Szejnoch już od tygodnia nawiązuje kontakt z mieszkańcami poprzez odwiedzanie ich mieszkań, organizację warsztatów dla dzieci z podwórka oraz zajęcia dla dorosłych.

Początkiem akcji były weekendowe warsztaty rodzinne, na których poza oglądaniem zbiorów muzeum i wyjaśnianiem czym jest etnografia, robiliśmy gipsowe odlewy i kopie form piernikarskich. Następnego dnia na terenie muzeum zakopaliśmy „kapsułę czasu”, którą ktoś może odkryje za 100 lat – wyjaśnia artystka.

Warsztaty mają na celu nie tylko zapoznanie społeczności z Muzeum Etnograficznym oraz jego zbiorami, ale także uczulenie ich na najbliższe otoczenie i przedmioty codziennego użytku.

Z drugiej strony motywy z muzeum powędrują na podwórko. Będą to rysunki dawnych rzeźbionych form piekarniczych – z ich kolekcji muzeum jest bardzo dumne. Wyrób pierników był czymś ważnym w historii Dolnego Śląska, wręczano je ze szczególnych okazji i miały znaczenie symboliczne. To przeróżne bogato zdobione postacie, zwierzęta czy serca. Jednym słowem bawimy się kulturą materialną przeszłości oraz tą współczesną – dodaje Kamila Szejnoch.

Wrocław – wejście od podwórza jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Kamila Szejnoch – jest artystką wizualną. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Erewaniu, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005), Instytutu Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (2003), a także Dutch Art Institute (Public Research & Practice in Art) w Holandii. Była stypendystką Ministra Kultury, Funduszu Wyszehradzkiego oraz rządu Szwajcarii. Podczas realizacji swoich projektów współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk), Galerią Studio (Warszawa), Incheon Art Platform (Korea Południowa), Smithsonian American Art Museum w Waszyngtonie.

Kamila Szejnoch, Kolekcja
W ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza
Wernisaż: 8 października 2015 roku, godz. 18.00
Muzeum Etnograficzne
Wrocław

Dodaj komentarz