• 2015-10-08

Björk akustycznie

Björk ogłosiła premierę albumu Vulnicura Strings. Płyta została nagrana tylko przy użyciu głosu, instrumentów smyczkowych i niezwykłego instrumentu viola organista. Akustyczna, smyczkowa wersja ósmego studyjnego albumu Björk ukaże się 6 listopada. Premiera wersji winylowej zaplanowana jest na 4 grudnia.

Björk, „Vulnicura Strings” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Björk, „Vulnicura Strings” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Album Vulnicura był pełen elektronicznych beatów i ekspresyjnego wokalu, które dopełniały niesamowite aranżacje instrumentów smyczkowych, napisane przez Björk. Wykonywane były one przez 15-osobową orkiestrę. Nowa wersja Vulnicury w całości skupia się na smyczkach. Pojawiają się nowe solowe partie altówki odegrane przez Unę Sveinbjarnardóttir i partie zagrane na instrumencie viola organista.

Björk wykorzystała jedyny na świecie egzemplarz instrumentu viola organista. Został on wymyślony przez Leonardo Da Vinci, ale zbudowany dopiero niedawno przez Polaka, Sławomira Zubrzyckiego. Partie instrumentu nagrał w Krakowie sam Zubrzycki.

Podczas pracy nad płytą Vulnicura połączenie elektroniki i akustyki było dla mnie jak magia. Stało się jasne, że mogą one współistnieć. Wtedy poczułam po raz pierwszy, że ten album mógłby także istnieć w innej wersji, tylko z instrumentami akustycznymi. To jest właśnie ta wersja. Dodałam kilka partii solowych skrzypiec, nagranych przez jedyną w swoim rodzaju Unę Sveinbjarnardóttir oraz utalentowanego Sławomira Zubrzyckiego, który zagrał po mistrzowsku na instrumencie viola organista – opowiada o albumie Björk.

Björk | Vulnicura Strings
Premiera: 6 listopada 2015 roku
Mystic Production

Dodaj komentarz