• 2015-10-07

Ulubiony zespół polskiej inteligencji

16 października ukaże się nowa płyta zespołu Variete pt. PPA, Wrocław 2015. Jest to koncertowy album, nagrany podczas premiery spektaklu Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete.

„PPA, Wrocław 2015” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„PPA, Wrocław 2015” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Widowisko baletowe w reżyserii Jacka Gębury powstało na podstawie utworów zespołu i miało swoją premierę na 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Po serii koncertów i festiwali, promujących płytę Piosenki Kolonistów z 2013 roku, grupa pretenduje do miana reprezentanta polskiej sceny alternatywnej, ale staje się już zjawiskiem wykraczającym poza te ramy.

Grupa Variete zadebiutowała przed szeroką publicznością w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie, gdzie zdobyła wyróżnienie, a rok później nagrodę główną. Występując na tym festiwalu w latach 80. i 90. stała się prekursorem cold wave w Polsce. Liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, wokalista, kompozytor, poeta, który obok Grzegorza Ciechowskiego, Katarzyny Nosowskiej i Lecha Janerki, sytuuje się w gronie najważniejszych autorów tekstów w historii polskiej muzyki rockowej. Osią twórczości zespołu jest hipnotyczny trans i teksty poety, a melorecytacja i muzyka, która z zimno-falowej przekształciła się w wyrazisty nu-jazz, tworzą niebanalną kompozycję. Głos i teksty Kaźmierczaka przykuwają uwagę i zostają w pamięci słuchacza.

Na PPA, Wrocław 2015 pojawiają się dźwięki spektaklu i krótkie kwestie wypowiadane przez aktorów, co dodaje koncertowi dodatkowy wymiar teatralny.

Variété | PPA, Wrocław 2015
Premiera płyty: 16 października 2015 roku
2.47 Production

Dodaj komentarz