• 2015-10-07

Na spacer marsz, czyli nieoczywista forma poznawania teatru

11 października w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Lublinie odbędą się Spacery Teatralne, w których wezmą udział artyści, przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy teatru oraz wszyscy ci, którzy lubią spacerować i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię. Spacerownik Teatralny to projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spacerownik Teatralny (źródło: materiały prasowe)

Spacerownik Teatralny (źródło: materiały prasowe)

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? Jakimi ścieżkami chadzali po Krakowie Helena Modrzejewska, a po Łodzi Leon Schiller? – odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych będzie można znaleźć, wychodząc jesienią na Teatralne Spacerowniki. Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia Teatr Publicznego w Polsce, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt jest realizowany we współpracy z teatrami (Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Sceną NN w Lublinie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Teatrem Polskim we Wrocławiu) oraz władzami samorządowymi.

W Krakowie będzie można wybrać się na spacer teatralnym szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a w Łodzi przejść ścieżkami Leona Schillera. W Warszawie swoją autorską trasę przygotowała aktorka Joanna Szczepkowska. W stolicy będzie można też wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz przejść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich.

Pierwszy spacer ulicami Warszawy pod hasłem Teatrowiska warszawskie ruszy 11 października o godz. 13.00 z placu Krasińskich (miejsca, gdzie w latach 1779–1833 mieścił się Teatr Narodowy). Następnie spacerowicze przejdą ulicą Miodową zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego. W każdym z odwiedzanych miejsc na uczestników spaceru czekać będą niespodzianki, na przykład spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami. Spacer poprowadzi Paweł Płoski, asystent na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie, członek redakcji miesięcznika „Teatr” i badacz dziejów instytucji teatralnych.

Spacerownik Teatralny
11 października 2015 roku
Warszawa, Kraków, Wrocław, Łodź, Gdańsk, Lublin

Dodaj komentarz