Samochód Origami

Prezentujemy naturalnej wielkości replikę Lexusa IS wykonaną z tysiąca siedmiuset laserowo przyciętych arkuszy tektury, w pełni nadających się do recyklingu.

Samochód Origami, kadr z fimu Making the Origami Inspired Car (źródło: materiały prasowe Lexus UK)

Samochód Origami, kadr z fimu Making the Origami Inspired Car (źródło: materiały prasowe Lexus UK)

Tego jeszcze nie było: blacha, szkło i tworzywa sztuczne poszły w odstawkę podczas tworzenia tego unikatowego kartonowego samochodu, stanowiącego naturalnych rozmiarów, wierną replikę nowego Lexusa IS.

Wykwalifikowani pracownicy linii produkcyjnych Lexusa, znani jako takumi, doskonalą swoje umiejętności manualne poprzez naukę składania origami przy użyciu wyłącznie jednej ręki. To ich praca i kunszt rzemieślniczy stały się inspiracją dla stworzenia Samochodu Origami.

Samochód Origami posiada w pełni wyposażone wnętrze, działające drzwi, reflektory i ruchome koła. Dzięki elektrycznemu silnikowi zamontowanemu na stalowych i aluminiowych ramach nadaje się do jazdy.

Pod względem wielkości i stopnia skomplikowania modelu projekt stanowi przedsięwzięcie bez precedensu. Jego realizacja stała się możliwa dzięki LaserCut Works i Scales and Models, brytyjskim firmom specjalizującym się w projektowaniu oraz tworzeniu prototypów i modeli architektonicznych.

Podczas pracy zespół natrafił na wiele wyzwań:

Potrzebowaliśmy kilku prób, by stworzyć w pełni funkcjonalne fotele i koła. Dopiero gdy poszczególne elementy przybrały realną formę, byliśmy w stanie określić, gdzie potrzebne są ulepszenia. Oczywiście, działaliśmy metodą prób i błędów, było to jednak o tyle prostsze, że wszystkie niezbędne zasoby mieliśmy po ręką.

Z udostępnionego zespołowi przez Lexusa cyfrowego modelu 3D wyodrębniono główne części samochodu, takie jak karoseria, deska rozdzielcza, siedzenia i koła. Części te zostały następnie cyfrowo pocięte na 10-milimetrowe plastry, które stały się wzorcem dla tysiąca siedmiuset tekturowych profili, wyciętych z kartonów dostarczonych przez firmę DS Smith. Poszczególnym warstwom przydzielono numery referencyjne, aby zapewnić odpowiednią kolejność montażu, który odbywał się w całości ręcznie. Do sklejenia warstw użyto wodnego kleju do drewna o 10-minutowym czasie schnięcia. Jako że po zaschnięciu kleju nie można było dokonać zmian, praca wymagała niezwykłej precyzji. W sumie montaż Samochodu Origami trwał trzy miesiące.

W rezultacie stworzyliśmy naszą własną linię produkcyjną – mówi Ruben. – Proces był bardzo powtarzalny i wymagał wręcz wojskowej dyscypliny, dokładnie tak jak w prawdziwych zespołach Lexusa.

Niezwykły pojazd zostanie pokazany publiczności jako jedna z atrakcji Grand Designs Live Show w Birmingham 8 października.

Samochód Origami, kadr z fimu Making the Origami Inspired Car (źródło: materiały prasowe Lexus UK)

Samochód Origami, kadr z fimu Making the Origami Inspired Car (źródło: materiały prasowe Lexus UK)

Lexus IS Origami
Premiera: 8 października 2015 r.
Grand Designs Live Show
Birmingham

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR