Matryce mistrzów grafiki

Od 26 września w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy można oglądać wystawę Grafika gra sztuki, przygotowaną przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na ekspozycji można oglądać matryce, które przybliżają pierwszy etap pracy nad dziełem.

Ewa Walewska, fot. Dorota Folga-Januszewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Walewska, fot. Dorota Folga-Januszewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

[…] Pokaz obejmuje około 150 obiektów – matryc do wielu technik graficznych: od najstarszego drzeworytu aż do form współczesnych, na przykład instalacji multimedialnych. Zasadniczym celem wystawy jest […] przedstawienie pierwszego etapu pracy nad dziełem: począwszy od zamysłu i koncepcji poprzez kształtowanie matrycy aż do samego procesu artystyczno-warsztatowego, prowadzącego do powstania odbitki – czyli etapu obrazującego „niezwykłość graficznego myślenia”.

Ekspozycję tworzą dzieła kilku pokoleń warszawskich grafików związanych ze środowiskiem Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie Akademii Sztuk Pięknych. Są to zarówno uznani już mistrzowie polskiej grafiki: Edmund Bartłomiejczyk, Władysław Skoczylas, Tadeusz Makowski i Andrzej Jurkiewicz, jak i twórcy działający współcześnie: Andrzej Węcławski, Błażej Ostoja-Lniski, Mateusz Dąbrowski i Maciej Januszewski. […]

Barbara Chojnacka

Grafika gra sztuki
Kurator: Dorota Folga-Januszewska
Od 26 września do 6 grudnia 2015 roku
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Dodaj komentarz