Intelektualna powieść o moralności

Już dziś ukazuje się Tajemna historia – debiut nagrodzonej Pulitzerem Donny Tartt, autorki Szczygła. Książka jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści XX wieku.

Donna Tartt, „Tajemna historia” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Donna Tartt, „Tajemna historia” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.

Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Tajemna historia to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. O błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. To mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia historia o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

Donna Tartt, Tajemna historia
Premiera: 7 października 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz