• 2015-10-06

Ruchele wychodzi za mąż

9 i 10 października w Teatrze Żydowskim będzie można zobaczyć spektakl Ruchele wychodzi za mąż według dramatu Savyon Liebrecht, jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich, w reżyserii Jacka Papisa.

„Ruchele wychodzi za mąż” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ruchele wychodzi za mąż” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Savyon Liebrecht, której korzenie sięgają do Polski (urodziła się w 1948 roku jako Sabina Sosnowski), opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu, konflikcie pokoleń, który wynika z odmiennego stosunku rodziców i dzieci do historii i przeszłości. Autorka pokazuje, że przepracowanie wojennej traumy staje się niemożliwe z powodu braku odpowiedniego języka, zaś grzechy dorosłych stają się grzechami także młodego pokolenia.

Ruchele, tytułowa bohaterka dramatu po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż. Niespodziewanie na drodze do szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości. Żmudnie skonstruowana fabuła rozwija się niemal „po hitchcockowsku” w zaskakujący sposób mieszając humor z powagą.

Ruchele wychodzi za mąż to bardzo kameralna historia, rozpisana na pięciu protagonistów, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela ma niezwykle uniwersalny wymiar. Zapewne z tego powodu sztuki Liebrecht odnoszą oszałamiający sukces daleko poza granicami Izraela. Za sprawą tłumaczeń Michała Sobelmana dramaty te wkraczają wreszcie na polskie sceny.

Ruchele wychodzi za mąż 
9 i 10 października 2015 roku, godz. 19.00
Reżyseria: Jacek Papis
Tekst: Savyon Liebrecht
Przekład: Michał Sobelman
Scenografia: Alicja Kokosińska
Kostiumy: Diana Szawłowska
Muzyka: Hanna Klepacka
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
Warszawa

Dodaj komentarz