• 2015-10-06

Znamy jurorów 19. edycji OFF CINEMA

Na czele Jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA stanie Maciej Drygas – polski reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych. Pozostali Jurorzy to: Volha Dashuk – białoruska reżyserka, scenarzystka i krytyczka filmowa; Hyerim Pak – doktor nauk humanistycznych, współorganizatorka Festiwalu Filmów Koreańskich we Wrocławiu i od 11 lat korespondentka radiowa koreańskiego KBS 1 Radio; Marcin Pieńkowski – w latach 2011–2015 rzecznik prasowy oraz dyrektor marketingu i PR Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i American Film Festival, założyciel firmy Storyteller, zajmującej się promocją polskiego kina w kraju i zagranicą; oraz Tadeusz Sobolewski – jeden z najwybitniejszych polskich krytyków filmowych, publikujący w „Kinie” oraz w „Gazecie Wyborczej”.

Maciej Drygas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Drygas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Drygas, przewodniczący Jury – polski reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych. Ukończył Moskiewski Instytut Kinematografii, był asystentem i współpracownikiem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Jako samodzielny reżyser debiutował głośnym moralitetem Usłyszcie mój krzyk, który został doceniony na całym świecie, zdobywając wiele nagród na festiwalach filmowych (w tym nagrodę „Feliksa” Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego w 1991 r.). Jest doktorem sztuki filmowej, wykładowcą PWSTviT w Łodzi, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Jego ostatni film, Abu Haraz, zrealizowany na pustyni w Sudanie Północnym, został nagrodzony m.in. w Teheranie, Paryżu i Perm.

Volha Dashuk – reżyserka, scenarzystka i krytyczka filmowa. Absolwentka Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych, ukończyła również studia podyplomowe w Instytucie Krytyki Sztuki, Etnografii i Folkloru Białoruskiej Akademii Nauk. Pracowała jako dziennikarz freelancer dla białoruskich i zagranicznych czasopism, a także prowadziła wykłady z dziennikarstwa amerykańskiego, historii i teorii filmu w Kolegium Białoruskim. Od 1995 r. pracuje w mińskim Belarusfilm Studio. Wyreżyserowała kilka filmów dokumentalnych, które brały udział w wielu festiwalach międzynarodowych.

Hyerim Pak – urodzona w Seulu w Korei Południowej doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polonistka, językoznawca, od 11 lat korespondentka radiowa koreańskiego KBS 1 Radio. Jest wykładowczynią na filologii dalekowschodniej na Uniwersytecie Wrocławskim. Oprócz zajęć z zakresu językoznawstwa prowadzi wykłady poświęcone kinematografii i sztuce Korei. Z pasją promuje kino koreańskie. W roku 2012 ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty organizowała Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu, podczas którego była odpowiedzialna za całokształt Festiwalu od strony artystycznej i organizacyjno-programowej. Zajmuje się także tłumaczeniem polsko-koreańskim. Jest autorką tłumaczenia na język polski filmu Arirang Kima Ki-duka, którym opiekowała się podczas jedenastej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jest bohaterką filmu dokumentalnego pt. Polonistka w reżyserii Mikołaja Jazdona.

Marcin Pieńkowski – filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz London School of Public Relations. Historyk kina, współredaktor i współautor książek Billy Wilder – mistrz kina z Suchej Beskidzkiej i Metody dokumentalne w filmie. W latach 2011–2015 rzecznik prasowy oraz dyrektor marketingu i PR Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i American Film Festival. W latach 2008–2011 koordynator i dyrektor programowy ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Lekcje w kinie. Założyciel firmy Storyteller, zajmującej się promocją polskiego kina w kraju i zagranicą.

Tadeusz Sobolewski – dziennikarz i krytyk filmowy. Pracował w tygodniku „Film”, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”, a obecnie jest krytykiem filmowym w „Gazecie Wyborczej” oraz felietonistą miesięcznika „Kino”. Współautor i współprowadzący programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej. Laureat Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku 2004 Za duży blask. O kinie współczesnym. W 2013 r. nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Człowiek Miron.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA
Od 18 do 22 listopada 2015 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz