• 2015-10-06

Literatura Europy Środkowo-Wschodniej

Festiwal Endemity to czas dedykowany niedalekiej literaturze – bliskiej nam w sensie terytorialnym i kulturowym. Ten drugi aspekt nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się zdawać, i być może to właśnie sprawia, że literatura środka Europy wciąż pasjonuje, zaskakuje i wabi kolejne rzesze czytelników.

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń jest w zamyśle organizatorów obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze?

Na pytania organizatorzy spróbują odpowiedzieć razem z zaproszonymi pisarzami.

Ádám Bodor i László Darvasi zabiorą uczestników w surrealistyczne południowe krainy, gdzie magia przeplata się z okrutną rzeczywistością. Literatura węgierskich „bratanków” okaże się zarówno bliska, jak i zaskakująca. Ważnym wydarzeniem będzie głos albański – spotkanie z Luljetą Lleshanaku, poetką, która pokazuje, jak na kluczowe pytania odpowiadać prostym, klarownym językiem.

Wydarzenia literackie to tylko częśd Endemitów. W tegorocznej edycji silnie wybrzmi akcent teatralny w postaci czytań performatywnych. Aktorzy i performerzy w niekonwencjonalny, łączący słowo, dźwięk i sferę wizualną sposób spróbują odsłonić przed słuchaczami tajemnice wierszy Ewy Sonnenberg, sztuk teatralnych Béli Pintéra oraz współczesnej węgierskiej dramaturgii.

Strona wizualna będzie reprezentowana przez dwie wystawy. Fotografie Andrasa Nagy’ego spróbują pokazać istotę węgierskiej kultury i „węgierskości”, z kolei wernisaż komiksowych prac Atilli Futakiego udowodni, jak złożonym i różnorodnym pojęciem jest „sztuka wizualna”.

Endemity to jednak nie tylko spotkania czy wystawy. Festiwal jest przede wszystkim dyskusją: z ludźmi, z pisarzami, z dziełami literackimi, z tradycją poszczególnych regionów, a także kultur spotykających się w obszarze środka Europy.

Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity
Od 10 do 18 października 2015 roku
Poznań

Dodaj komentarz